Jäta menüü vahele

Koroonapandeemia on eriti raskelt mõjunud eakatele, kuid seltskond tublisid Tartu pensionäre on suutnud pandeemiast läbi tulla ilma raskete haigusjuhtumite ja kolleteta. Tartu Linna Pensionäride Ühendus Kodukotus on heaks näiteks, kuidas haigusega hakkama saada.

Päikselise naistepäeva lõunal kogunevad paarkümmend Kodukotuse liiget oma ühenduse saali. Laual on vahuvein, kringel ja punased roosid. Kõik on meeste korraldatud.

„Praegu on aeg selline, et musutada ei saa, aga kaugelt kallistada ikka saab,“ ütleb lavalt meesteklubi esimees Vladimir Šokman. Tema juhendamisel tõusevad kõik püsti ja moodustavad kätest kinni hoides suure ringi. See sümboliseerib nende üksteisest hoolimist ning just see ühtne mõistmine on aidanud neil koroonaviirusest tugevamad olla.

Reeglid on paigas

Kodukotuse tegevus peatus kahe aasta jooksul vaid 2020. aasta kevadel. Pärast vaktsiinide saabumist võeti aga vastu kindel ja üksmeelne otsus: kõik liikmed, kes soovivad koos käia, peavad end vaktsineerima. Ühenduse juhataja Malle Salk selgitab, et kodukorra kehtestamine mingeid probleeme kaasa ei toonud ja vastuseisu pole kuulda olnud. „Inimeste teadlikkus on aidanud reegleid järgida,“ ütleb Malle.

Malle Salk toob välja, et koos käimine on väga oluline ja vahel inimesed kardavad viirust isegi liiga palju. Eraldi üleskutseid vaktsineerimiseks ühenduses ei tehtud - selle töö tegi ära liikmete soov koos käia ja teiste julgustavad kogemused. „Meie huviringid on nagu väiksed perekonnad: kui sa tead, et sinu perekonnas on kõik korras ja sinu lähedal pole probleeme, siis saame hakkama,“ kirjeldab Malle.

Mehed kohtuvad piljardilaua ääres

Pärast naistepäeva aktust kogunevad osad mehed meesteklubi tuppa, kus haaratakse piljardikiid. Üheks huviliseks on Lembit, kes oli tegelikult äsja koroonat põdenud ja sai eelmisel päeval esimest korda taas klubisse tulla.

Piljardit mängitakse Meesteklubis jutuajamise kõrvale ja võit pole esmatähtis, selgitab Lembit (vasakul). Samal ajal valmistub Vladimir (paremal) järgmiseks löögiks.

Ta on Kodukotuse aktiivsete liikmete seas üks väheseid, kes on haigust põdenud ja seda hoolimata kolmest vaktsiinisüstist. Viiruse sai ta ilmselt oma tütre kaudu.

„Ma olen seda meelt, et tänu nendele vaktsiinidele põdesin haiguse väga kergelt läbi. Köha, nohu ja pärast palavik ka, aga mitte midagi hullu – olen halvemas seisus ka olnud,“ ütleb Lembit reipal toonil. Tema vanuses vajab keskmiselt iga kümnes vaktsineerimata nakatunu ka haiglaravi. See on väga suur risk, kuid Lembit on vaktsineeritud ja saanud ka tõhustusdoosi – nii nagu ka kõik teised naistepäeva tähistanud ühingu liikmed. Tõhustusdoosiga kaitstud 70-aastastest vajab pärast nakatumist haiglaravi vaid ligi 2% ja see pole ainult statistika. Vaktsineerimise ja hooliva käitumise mõju on nendes ruumides selgelt näha.

Lugupidamine aitab

Vladimir mängib piljardit Lembitu vastasmeeskonnas. Ta selgitab, et klubi on algusest peale teinud kõik selleks, et haigust eemal hoida. „Me peame üksteisest väga lugu ja peame ka üksteisega arvestama. Kui on vaja, siis vaktsineerime, kui on vaja, kanname maske ja kui vaja, istume üksteisest ka kahe meetri kaugusel,“ ütleb Vladimir. Klubis kohtumine on kõigi ühine soov ja seetõttu mõtlevad mehed mitte ainult enda, vaid ka kaaslaste tervisele.

„Kui ma teada sain, et olen haige, siis ütlesin kohe poistele, et täna ma ei tule,“ selgitab Lembit. Kodukotuse Tartu ühingus ei olegi ühtegi koroonakollet olnud. Siiski on mõned juhtumid, kui ühenduse liikmed on nakatunud, kuid kõigil on haigus möödunud kergelt.

Lisaks vaktsineerimisele aitab sellele kaasa ka positiivne ellusuhtumine, sotsiaalne ja aktiivne elustiil. Mõned tervisemured tulevad küll küsimise peale välja, aga üldiselt kinnitavad kõik, et klubis on terved mehed. „Mina olen seal tervemaks saanud,“ naerab Lembit.

Loomulikult on paljudel eakatel ka tervisemuresid, kuid need ei sega koos käimist ega vaktsineerimist. Vastupidi: südame-veresoonkonnahaigused, neeru- ja maksahaigused, ülekaalulisus, kõrge kolesterool ja diabeet suurendavad ohtu koroonat raskelt põdeda. Samas ei ole vaktsineerimine nende haiguste puhul ohtlik – vastupidi – see on hädavajalik.

Keegi ei nurise

Teises toas istuvad naised pidulaua taga ja ajavad juttu. Erinevaid kohtumisi on tegelikult iga päev. Paljud mehed lähevad otse aktuselt koos bowlingurajale ja mõne päeva pärast sõidavad naised Ugala teatrisse. Sellised ühised ettevõtmised on võimalikud ainult tänu vaktsineeritusele.

Teatrikülastusi korraldab Eili Rõss. Otsisime Eili üles, sest tema ja Lembit on ainsad koroonat põdenud liikmed, keda osatakse kiirelt nimetada. Lugu on aga sarnane Lembitu omaga: tänu vaktsineerimisele põdes ta viirust kodus ja kergelt.

Eili on rõõmus, et kõik on vaktsineerimisega ilusasti kaasa tulnud. „Meil pole nurinat küll kusagil kuulda olnud. Inimesed on rahulikult selle vastu võtnud - mul ümberkaudsed inimesed sellised mõistlikud inimesed,“ ütleb Eili ja lisab, et ka tal endal polnud mingit kahtlust.

Miks vaktsineeritakse?

Koos tegutsemine süstib Tartu Kodukotuse liikmetesse positiivsust ja kõikjal on näha naerul nägusid. „Oluline on see, et saaks sugulaste ringis suhelda ja üritustel käia. Meil on lapsed ja lapselapsed ja nendega tahaks ka suhelda,“ selgitab Eili põhjuseid, miks kogukond on nii ühtselt kokku lepitud normidest kinni pidanud.

Kohtumisi naudib ka Lembit, kes pärast koduse karantiini lõppu oli esimesel päeval tagasi piljardilaua ääres. „Selles ruumis saavad mehed kohtuda ja niisama juttu ajada.“ Koroona ajal pole mehed piljarditurniire teinud, et mitte väga palju seenioreid korraga kohale meelitada. Sotsiaalne läbisaamine on äärmiselt oluline, kuid Kodukotuse liikmed on alati jäänud selle juures ettevaatlikuks. „Käime ainult niisama mängimas, aga me piirdume lihtsalt selle positiivse emotsiooniga,“ ütleb Lembit ja võtab kokku hea tervise valemi: „Me ei virise – tervisega võib olla natuke probleeme, aga me ei virise.“

Tegevus sõltub koroonalainetest

Tartu Kodukotuse juhataja Malle Salk toob ka välja, et toimunud üritused ja kogunemised on olnud vastavalt haigusperioodile väikesearvulised. Nii ka naistepäeva puhul, kuhu tavaliselt on kogunenud mitu korda rohkem rõõmsaid Tartus eakaid.

Kui Kodukotuse liikmed end lahkuma sätivad, võtavad naised kaasa meeste poolt toodud lilled ja Malle poolt aktuse lõpus öeldud sõnad: „Vaatan tüdrukute poole ja tänan mehi, et nad on avanud meile oma oskused ja südamed. Hoiame üksteist.“

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles