Jäta menüü vahele

Kolmandad doosid: mis vahe on lisadoosil ja tõhustusdoosil?

4. oktoobril otsustas Euroopa Ravimiamet lubada kolmandate vaktsiinidooside tegemise. Eestis on mõistlik keskenduda jätkuvalt veel vaktsineerimata inimeste vaktsineerimisele. Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab tõhustusdoosi üle 65-aastastele ja kõigile üle 18-aastastele hooldekodude elanikele mitte varem kui kuus kuud pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist.

Kolmandad doosid jagunevad lisa- ja tõhustusdoosideks.

Lisadoos

Lisadoos on mõeldud inimestele, kellel on oluliselt nõrgestatud immuunsüsteem ja kellel ei teki seetõttu kahe doosiga (Jansseni vaktsiini puhul ühe doosiga) vaktsineerimise järel piisavat kaitset, nt inimesed, kellele on siirdatud elund või pahaloomuliste kasvajatega inimesed, kes saavad immuunvastust allasuruvat ravi. 

Euroopa Ravimiamet on loa andnud Comirnaty (Pfizer/BioNTech) ja Spikevaxi (Moderna) vaktsiinide lisadooside tegemisele vähemalt 28 päeva pärast teist doosi.

Lisadooside manustamine patsientidele, kes seda vajavad, on Eestis alanud.

Loe lähemalt, kes vajavad lisadoose: Juhend arstile immuunpuudulikkusega inimeste COVID-19 lisadoosiga vaktsineerimiseks

Tõhustusdoos

Tõhustusdoosi võivad vajada koroonaviiruse vastase immuunsuse nõrgenemise tõttu teatud ajaperioodi möödudes kõik vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed. Tõhustusdoosi manustamist võib kaaluda vähemalt 6 kuud pärast teist vaktsiinidoosi. Sõltumata sellest, millist vaktsiini on inimesele varem manustatud soovitab komisjon teha tõhustusdoosi Pfizer/BioNTech vaktsiiniga.

Tõhustusdoosi soovitavad Eesti eksperdid kõigile üle 65-aastastele ja kõigile üle 18-aastastele hooldekodude elanikele. Neile tuleks tõhustusdoos teha mitte varem kui kuus kuud pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist.

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoose hakatakse pakkuma ka tervishoiu-, sotsiaal- ja haridusvaldkonna töötajatele alates kuuendast kuust pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist.

Laiemale täisealisele elanikkonnale võimaldatakse tõhustusdoosi üldjuhul pärast kaheksa kuu möödumist esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest.

Registreerin vaktsineerima
Keri üles