Jäta menüü vahele

Kolmandad doosid: mis vahe on lisadoosil ja tõhustusdoosil?

Täiendatud 29.12.2021

4. oktoobril otsustas Euroopa Ravimiamet lubada kolmandate vaktsiinidooside tegemise. Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitas esialgu tõhustusdoosi üle 65-aastastele ja kõigile üle 18-aastastele hooldekodude elanikele kuus kuud pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist.

NB! 21. detsembril uuendas riiklik immunoprofülaktika komisjon oma soovitusi – praegu soovitakse tõhustusdoosi teha kahe või kolme kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamisest.

Kolmandad doosid jagunevad lisa- ja tõhustusdoosideks.

Tõhustusdoos

Tõhustusdoosi vajavad koroonaviiruse vastase immuunsuse nõrgenemise tõttu teatud ajaperioodi möödudes kõik vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed.

Kui varasemalt soovitati tõhustusdoosi manustada vähemalt 6 kuud pärast teist vaktsiinidoosi, siis uute andmete valguses soovitakse tõhustusdoos teha juba kahe või kolme kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamisest.

Jansseni vaktsiiniga vaktsineeritud täisealisel elanikkonnal soovitatakse tõhustusdoos teha kahe kuu möödumisel esimesest doosist.

AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna COVID-19 vastase vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinud täisealisele elanikkonnale soovitab komisjon tõhustusdoosi alates kolme kuu möödumisest esmasest vaktsineerimiskuurist.

Tõhustusdoosina kasutatakse mRNA vaktsiine Pfizer/BioNTech ja Moderna, kuid erandjuhtudel (näiteks allergiline reaktsioon mRNA vaktsiinile) võib vaktsineerija kasutada tõhustusdoosiks ka Jansseni vaktsiini.

Tõhustusdoosi saab teha nii perearsti juures, kui ka eelregistreerimiseta vaktsineerimispunktides üle Eesti. Registreerida saab lehel digilugu.ee või helistades riiklikule infotelefonile 1247.

Lisadoos

Lisadoos on mõeldud inimestele, kellel on oluliselt nõrgestatud immuunsüsteem ja kellel ei teki seetõttu kahe doosiga (Jansseni vaktsiini puhul ühe doosiga) vaktsineerimise järel piisavat kaitset, nt inimesed, kellele on siirdatud elund või pahaloomuliste kasvajatega inimesed, kes saavad immuunvastust allasuruvat ravi. 

Euroopa Ravimiamet on loa andnud Comirnaty (Pfizer/BioNTech) ja Spikevaxi (Moderna) vaktsiinide lisadooside tegemisele vähemalt 28 päeva pärast teist doosi.

Lisadooside manustamine patsientidele, kes seda vajavad, on Eestis alanud.

Loe lähemalt, kes vajavad lisadoose: Juhend arstile immuunpuudulikkusega inimeste COVID-19 lisadoosiga vaktsineerimiseks

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast esimest doosi.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvada üldiselt kiiresti.
Keri üles