Jäta menüü vahele

Kuhu on jõudnud vaktsiiniarendused?

Ravimifirma Moderna liigub aktiivselt edasi mRNA-l põhinevate COVID-19 vaktsiinide arendusega, et tõsta kaitset Lõuna-Aafrika tüve vastu ja lihtsustada vaktsiinide hoiustamistingimusi.

  • Kliinilise uuringu esimeses ja teises faasis on kandidaat mRNA-1273.351, mis on suunatud SARS-CoV-2 Lõuna-Aafrika tüve vastu. Miks see on huvitav? Ravimitootja tahab välja selgitada selle tõhususe nn booster ehk teise vaktsiiniannusena.
  • Kliinilise uuringu esimest faasi on alustamas kandidaat mRNA-1283, mis sisaldab ogavalgu kahte erinevat osa kodeerivat mRNA-d. Peale selle loodetakse mRNA-1283 saada käideldavaks tavalisel külmkapitemperatuuril. See kergendaks vaktsiini logistikat märkimisväärselt. Ettevõte nimetab seda mRNA vaktsiinide järgmise põlvkonna esindajaks.

Pfizer/BioNTech teatas, et 12-15-aastastel noortel tehtud kolmanda faasi kliinilise uuringu esialgsetel andmetel on nende vaktsiini tõhusus 100%.

  • Uuring toimus USAs ja kaasas 2260 noort, kelle varasem COVID-19 viirusega kokkupuude ei olnud uuringus määrav.
  • Kõrvaltoimed olid sarnased nendega, mida oldi nähtud varasemas uuringus 16-25-aastaste vanusegrupis.
    Lisaks julgustavatele tulemustele noortel, asuvad Pfizer ja BioNTech oma mRNA vaktsiini testima ka lastel vanuses kuni 12 eluaastat

Selleks et võtta kasutusele Moderna uued vaktsiinikandidaadid ja vaktsineerida juba müügiluba omava Pfizer/BioNTech vaktsiiniga senisest erinevat vanusegruppi, peavad kliiniliste uuringute andmeid hindama ja neile oma heakskiidu andma ravimiametnikud.

Pille Säälik, Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna spetsialist

Vaata ka: Ravimiameti vaktsiiniuudised

Registreerin vaktsineerima
Keri üles