Jäta menüü vahele

Lastearst: ka lapsed vajavad koroona tõttu haiglaravi

Pandeemia algusest on koroonaviirusse haigestunud ligi 19 000  last vanuses 5-11-aastat. Pärast koroonaviiruse põdemist võib lastel tekkida multisüsteemne põletiku sündroom.

Teame, et raskelt põevad koroonaviirust eelkõige vanemad inimesed, aga on ka juhtumeid, kus lapsed vajavad koroonaviiruse tõttu haiglaravi. Eestis on detsembri keskpaiga seisuga koroonviiruse tõttu haiglasse sattunud 72 last vanuses 5-11-aastat.

Arstiteaduste doktor Piia Jõgi töötab Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikus ja tal on otsene kokkupuude  raskelt haigete lastega. „Meie kliinikus on olnud üks väga raske kuluga koroonaviirusest tingitud kopsupõletik. See laps oli eelnevalt kodus tavaliste viirushaiguste sümptomitega haige umbes ühe nädala, kuid kuna hingamine muutus raskeks, siis toodi ta kiirabi poolt haiglasse. Haiglas vajas ta hingamisaparaadi abi,“ meenutas Jõgi. Õnneks sai see laps siiski terveks.  Paraku on pandeemia ajal üks koroonaviirusega nakatunud laps ka elu kaotanud.

COVID-19 on endaga kaasa toonud  multisüsteemse põletiku sündroomi, mis tekib lastel umbes 4-6 nädalat pärast koroonaviiruse põdemist. Selle haigusega on Eestis haiglaravi vajanud üle 30 lapse. „See on uus haigus, mis on tekkinud koroonaviiruse põdemise tagajärjel,“ selgitas Jõgi. Umbes kuu aega pärast koroonaviiruse põdemist tekib lastel uuesti kõrge palavik, mis allub väga halvasti palavikurohtudele. Kaasneda võivad ka lööve, kõhuvalu ja oksendamine.

Jõgi sõnul on tegemist üldjuhul väga raske haigusega ja umbes pooled haiglasse sattunud lastest vajavad intensiivravi. Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikus on haiglaravi vajanud 8 multisüsteemse põletiku sündroomiga last ja neist kolm on vajanud intensiivravi.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikus pole seni COVID-19 tõttu  haiglaravi vajanud mitte ükski vaktsineeritud laps.

„Multisüsteemssesse põletiku sündroomi haigestumist saab vältida vaktsineerimisega,“ ütles Jõgi. Mida rohkem inimesi on vaktsineeritud, seda vähem haigus inimeste seas levib, seda vähem haigestuvad ka lapsed.

Mis on multiüsteemne põletikuline sündroom?

Multisüsteemne põletiku sündroom ehk MIS-C on raske haigus, mille tekitab koroonaviiruse läbipõdemine. Tavaliselt tekib haigus 2-6 nädalat pärast koroonaviirusesse nakatumist ja enamast haigestuvad lapsed.

Multisüsteemse põletiku sündroomi tunnused võivad ollapalavik, lööve, ja kõhuvalu. Põletik võib mõjutada kõiki elundeid kuid sagedamini haarab põletik südant, kopse, nahka ja seedeorganeid. Tegemist on ohtliku haigusega, mida tuleb  ravida haiglas.

Multisüsteemsesse põletiku sündroomi haigestuvad ka lapsed, kes on koroonaviirust põdenud kergelt või täiesti ilma sümptomiteta, aga koroonaviirusega kokkupuudet näitavad neil verest määratavad koroonaviiruse antikehad.

Jõgi tuletas kõigile meelde, et laste tervise huvides on kõige olulisem, et lapsevanemad ja vanavanemad oleksid vaktsineeritud ja teinud õigel ajal ka tõhustusdoosi. Lapsed haigestuvad sageli kodus ja vanematel on võimalus seda ohtu vähendada kui nad end vaktsineerivad. „Laste vaktsineerimine on ka üks võimalus, kuidas lapsi kaitsta koroonaviiruse eest,“ ütles Jõgi.

Lapsevanemate vaktsineeritusel on ka natuke kaudsem roll. Jõgi sõnul on nad lastehaiglas näinud kahetsusväärseid juhtumeid, kus vaktsineerimata perekonnas jäävad lapsevanemad haigeks, satuvad ise haiglasse ja nende eelkooliealised lapsed jäävad hooleta, sest vanematel pole raske haiguskulu tõttu lihtsalt võimalik laste eest piisavalt hoolitseda.

Vaata videost:

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles