Jäta menüü vahele

Reisimine

Euroopa Liidu COVID vaktsineerimistõend kehtib paljudes riikides testivabastusena, kuid reisimisega seotud piirangud ja nõuded on pidevas muutumises. Vastutus selle eest, et oled iga läbitava sihtriigi nõuetega kursis, lasub reisijal endal.

Millised eelised annab vaktsineerimine reisimisel?

Vaktsineeritud inimestel on Eesti riiki sisenemisel või nakatunu lähikontaktseks osutumisel võimalik saada vabastus eneseisolatsiooni kohustusest.

Sama kehtib ka paljudes teistes riikides, eriti Euroopa Liidu siseselt. Küll aga tuleks iga läbitava sihtriigi nõudeid alati eraldi kontrollida: võib juhtuda, et testimiskohustus kehtib ka transiitreisijatele (reisijad, kes viibivad riigis alla 24h või kasutavad sealset lennujaama ainult vahemaandumiseks!) või on kohalikest nõuetest tulenevalt riiki sisenemiseks vaja täiendavat dokumentatsiooni, viibida karantiinis vms. Tutvu konkreetse sihtriigi nõuetega täpsemalt Reisi Targalt veebilehel.

Alates 1. veebruarist kehtivad Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides reisimisel esmase vaktsineerimise tõendid 9 kuud (270 päeva) senise 12 kuu asemel. Tõhustusdoosi tegemine pikendab vaktsineerimistõendi kehtivust 1 aasta (365 päeva) võrra. Samas tuleb vahet teha, et mõeldud on koroonatõendite piiriülest kehtivust – selle kehtivus riigi sees võib aga erineda. See võib kaasa tuua olukorra, kus välisriiki sõites saab küll üle piiri, aga koroonatõendi kehtivustähtaja erinevuse tõttu ei pruugi samas riigis enam ligi pääseda üritustele ja asutustesse, kus tõendit kontrollitakse.

NB! Vaktsineerimistõend ei garanteeri, et täpselt samad õigused, mis Eestis, kehtiksid sulle ka välisriikides! Reisimisega seotud piirangud ja nõuded on pidevas muutumises. Vastutus selle eest, et oled iga läbitava sihtriigi nõuetega kursis, lasub reisijal endal.

Reisimiseks võib olla vajalik COVID-19 vaktsineerimistõendi uuendamine

Enne 21. oktoobrit 2021 Eestis loodud ja seni uuendamata ELi COVIDi vaktsineerimise tõendi tehniline kehtivus lõpeb kuus kuud pärast selle loomist. See tähendab, et reisimiseks peab patsiendiportaalis digilugu.ee looma endale uue vaktsineerimistõendi. Samuti tuleb uus tõend luua pärast tõhustusdoosi tegemist.


Mida pidada silmas lastega reisides?

Alaealiste vaktsineerimistõend kehtib piiriületusel tähtajatult. Reisimisel tuleb siiski arvestada, et sihtriikidel on võimalik kehtestada tõenditele ka eraldi siseriiklikke kehtivusaegu. Neid tasub kindlasti kontrollida enne reisimist välisministeeriumi Reisi Targalt kodulehelt.

Lastele, kes on liiga noored, et neil oleks võimalus saada vaktsineeritud, kehtivad reisimisel täiskasvanutest erinevad reeglid – kontrolli neid alati iga läbitava sihtriigi riiklikest infokanalitest, erisused võivad esineda nii testimisnõuete kui reisidokumentide osas. Juhul, kui lapsed on piisavalt vanad, et ka neil on võimalus saada vaktsineeritud ja soovid oma lapsed enne reisimist vaktsineerida, tuleks sul:

  • Broneerida aeg COVID-19 vaktsineerimisele patsiendiportaalis digilugu.ee, lehel vaktsineeriapteegis.ee, riigiinfo telefonil 1247 või kohalike haiglate ja raviasutuste registratuuris. Digiregistratuuris peab alaealisele aja broneerima lapsevanem või eestkostja.
  • Arvestada, et 2. vaktsineerimisdoos tehakse kindlalt ettemääratud ajal ja seda aega ei saa olulisel määral muuta – puhkuseplaanid tasub teha vaktsineerimisaegade järgi, mitte vastupidi.

Tasub teada, et paljudes riikides kehtivad 12-aastastele ja vanematele lastele täpselt samad reeglid nagu täiskasvanutele ja seda nii testimiste, maskikandmiste kui muude piirangute osas. 

Loe lähemalt laste ja noorte vaktsineerimise kohta Eestis. 

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles