Jäta menüü vahele

Reisimine

Euroopa Liidu COVID vaktsineerimistõend kehtib paljudes riikides testivabastusena, kuid reisimisega seotud piirangud ja nõuded on pidevas muutumises. Vastutus selle eest, et oled iga läbitava sihtriigi nõuetega kursis, lasub reisijal endal.

Millised eelised annab reisimisel vaktsineerimine?

Vaktsineeritud inimestel on Eesti riiki sisenemisel või nakatunu lähikontaktseks osutumisel võimalik saada vabastus eneseisolatsiooni kohustusest 1 aasta jooksul alates vaktsiinikuuri läbimisest. 

Sama kehtib ka paljudes muudes riikides, eriti Euroopa Liidu siseselt. Küll aga tuleks iga läbitava sihtriigi nõudeid alati eraldi kontrollida: võib juhtuda, et testimiskohustus kehtib ka transiitreisijatele (reisijad, kes viibivad riigis alla 24h või kasutavad sealset lennujaama ainult vahemaandumiseks!) või on kohalikest nõuetest tulenevalt riiki sisenemiseks vaja täiendavat dokumentatsiooni, viibida karantiinis vms. 

NB! Alates 1. veebruarist 2022 hakkab reisimisel kehtima 9-kuuline vaktsineerimistõend üle Euroopa Liidu.

Vaktsineerimistõend annab võimalusi lihtsamaks reisimiseks ja näiteks suurüritustel osalemiseks, kuid ei garanteeri, et täpselt samad õigused, mis Eestis, kehtiksid sulle ka välisriikides! 

Euroopa Liidu COVID vaktsineerimistõend kehtib paljudes riikides testivabastusena, kuid reisimisega seotud piirangud ja nõuded on pidevas muutumises. Vastutus selle eest, et oled iga läbitava sihtriigi nõuetega kursis, lasub reisijal endal.

NB! Reisimiseks võib olla vajalik COVID-19 vaktsineerimise tõendi uuendamine

Enne 21. oktoobrit 2021 Eestis loodud ja seni uuendamata ELi COVIDi vaktsineerimise tõendi tehniline kehtivus lõpeb kuus kuud pärast selle loomist. See tähendab, et reisimiseks peab patsiendiportaalis digilugu.ee looma endale uue vaktsineerimise tõendi. 


Reisimine ja 2. vaktsiinidoos

Selleks, et esmane vaktsineerimiskuur loetaks lõpetatuks, on vaja kahte vaktsiinidoosi (v.a Jansseni vaktsiini puhul). Lõpetatud vaktsineerimiskuuriks loetakse Eestis ka seda, kui oled COVID-19 läbi põdenud ja saanud vähemalt 1 vaktsiinidoosi. Oluline on tähele panna, et vaktsineerimistõend ei hakka kehtima kohe pärast vaktsineerimist, vaid alles maksimaalse kaitse saabudes. 

Maksimaalse kaitse saabumise ajaks loetakse vastavalt tootja juhistele:

 • Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty puhul 7 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
 • AstraZeneca vaktsiini Vaxzevria puhul 14 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
 • Moderna COVID-19 vaktsiini puhul 14 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi 
 • Janssen COVID-19 vaktsiini puhul 14 kalendripäeva pärast ühte vaktsiinidoosi. 

Kommunikatsiooni lihtsustamiseks on mitmed riigid kõigi vaktsiinide puhul määranud maksimaalse kaitse saabumise ajaks ühiselt 14 päeva, seega tuleb enne reisile minekut veenduda, millised on konkreetse riigi nõuded.

Täielikult vaktsineerituks – ehk 2. vaktsiinidoosi kättesaamisega samaväärseks – loetakse ka seda, kui oled COVID-19 läbi põdenud ja saanud vähemalt 1 vaktsiinidoosi.  Kontrolli oma andmeid Patsiendiportaalis, seal saad ka koostada ja välja printida rahvusvaheliselt kehtiva Euroopa Liidu COVID vaktsineerimistõendi ja COVID-19 läbipõdemise tõendi. Ekspertide soovitus on vaktsineerida COVID-19 läbipõdenud inimesi ühe doosiga. Sel juhul märgib vaktsineerija ühe doosiga vaktsineerimise järel kuuri lõpetatuks ning vaktsineerimistõendile märgitakse üks doos ühest (1/1). Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab COVID-19 läbipõdenutele võimaldada tõhustusdoosi tegemist viis kuud pärast viimast vaktsiinidoosi või läbipõdemist.

Kui reisimise sihtriigis nõutakse, et inimesel oleks kindlasti tehtud kahedoosilise vaktsiini puhul mõlemad doosid, siis on võimalik kokkuleppel vaktsineerijaga teha ka COVID-19 läbipõdenule mõlemad doosid. Sellisel juhul märgitakse tõendile kaks doosi kahest (2/2)


Mida pidada silmas lastega reisides?

Lastele, kes on liiga noored, et neil oleks võimalus saada vaktsineeritud, kehtivad reisimisel täiskasvanutest erinevad reeglid – kontrolli neid alati iga läbitava sihtriigi riiklikest infokanalitest, erisused võivad esineda nii testimisnõuete kui reisidokumentide osas. Juhul, kui lapsed on piisavalt vanad, et ka neil on võimalus saada vaktsineeritud ja soovid oma lapsed enne reisimist vaktsineerida, tuleks sul:

 • Broneerida aeg COVID-19 vaktsineerimisele patsiendiportaalis digilugu.ee, lehel vaktsineeriapteegis.ee, riigiinfo telefonil 1247 või kohalike haiglate ja raviasutuste registratuuris. Digiregistratuuris peab alaealisele aja broneerima lapsevanem või eestkostja.
 • Arvestada, et 2. vaktsineerimisdoos tehakse kindlalt ettemääratud ajal ja seda aega ei saa olulisel määral muuta – puhkuseplaanid tasub teha vaktsineerimisaegade järgi, mitte vastupidi.

Tasub teada, et paljudes riikides kehtivad 12-aastastele ja vanematele lastele täpselt samad reeglid nagu täiskasvanutele ja seda nii testimiste, maskikandmiste kui muude piirangute osas. 

Loe lähemalt laste ja noorte vaktsineerimise kohta Eestis. 

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
 • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
 • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
 • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
 • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast esimest doosi.
 • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
 • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvada üldiselt kiiresti.
Keri üles