Tõendid ja dokumendid vaktsineerima minnes
- Vaktsineerima minnes tuleb sul kaasa võtta oma isikut tõendav dokument (pass või ID-kaart), alaealist vaktsineerides tuleks isikut tõendav dokument kaasa võtta nii lapsel kui tema vanemal/hooldajal. Juhul, kui sul on olemas kollasel paberil immuniseerimispass, võta see ka kaasa – siis saad sinna kõik vaktsineerimiskanded!
- Välismaalased peaks vaktsineerima minnes võtma kaasa isikut tõendava dokumendi (pass või välisriigi ID-kaart) ja sellele lisaks, kui on olemas, ka Eesti elamisloa või e-residendi digi-ID ja immuniseerimispassi. Kui oled vaktsineerimiskuuri alustanud välismaal ja soovid seda Eestis jätkata, siis on vaja kaasa võtta ka tõend esimese vaktsineerimise kohta.
Vaktsineerimistõend
EL COVID-19 vaktsineerimise tõend võimaldab koroonaviiruse vastu vaktsineeritutel seda tõendada. Tõendit saab kasutada kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides ja ka mujal maailmas. See kehtib nii paberkandjal kui ka nutiseadmest ette näidates.
Alates 15. märtsist 2022 Eestis COVID tõendeid ei kontrollita. Küll aga võib tõend olla vajalik reisimiseks.
NB! Enne reisimist kontrolli kindlasti kõikide läbitavate riikide individuaalseid nõudeid!
Vaktsineerimistõendi kehtivus
- Alates 1. veebruarist kehtivad Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides täiskasvanute esmase vaktsineerimise tõendid 9 kuud (270 päeva).
- Hetkel tõhustusdoosiga vaktsineerimise tõendil maksimaalset kehtivusaega ei ole ehk tõend kehtib tähtajatult. Seda sõltumata tõhustusdooside arvust.
- Alates 7. aprillist 2022 on alaealiste vaktsineerimistõendid Euroopa Liidus (piiriületusel) tähtajatud. Juhul, kui noor saab peagi pärast vaktsineerimist täisealiseks, kehtib tema tõend 270 päeva alates viimasest süstist.
NB! Reisimisel tuleb arvestada, et sihtriikidel on võimalik kehtestada tõenditele ka eraldi siseriiklikke kehtivusaegu. Neid tasub kindlasti kontrollida enne reisimist välisministeeriumi Reisi Targalt kodulehelt.
Millal vaktsineerimistõend kehtima hakkab?
Esmase kuuri vaktsineerimistõend ei hakka kehtima kohe pärast vaktsineerimist, kuna vaktsiini toime ei ole kohene. Maksimaalse kaitse saabumise ajaks loetakse vastavalt tootja juhistele:
- Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty: 7 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
- AstraZeneca vaktsiini Vaxzevria:14 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
- Moderna vaktsiini Spikevax: 14 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
- Janssen vaktsiini Jcovden: 14 kalendripäeva pärast ühte vaktsiinidoosi
- Novavaxi vaktsiini Nuvaxovid: 7 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
NB! Pärast tõhustusdoosi saad uuendatud tõendit kasutama hakata juba samal päeval.
Kes saavad vaktsineerimistõendit kasutada?
Vaktsineerimistõendi saab endale luua igaüks, kellel on olemas Eesti isikukood ja kes on vaktsineeritud Eesti vabariigis.
Eestlased, Eesti isikukoodiga ja Eesti isikukoodita välismaalased (nt välistudengid), kes ei saa endale ise patsiendiportaalis EL COVID tõendeid luua, saavad selleks avalduse esitada ka kõigis Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides. Pärast avalduse esitamist sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile.
Juhul, kui oled vaktsineeritud välismaal või sul puudub Eesti isikukood, võid Euroopa Liidu COVID vaktsineerimistõendi asemel kasutada ka immuniseerimispassi.
Kuidas luua vaktsineerimistõendit?
Vaktsineerimistõendi saad endale ise luua juhul, kui sul on olemas Eesti isikukood ja sind on vaktsineeritud Eestis. Selleks tuleks sul ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil sisse logida digilugu.ee aadressil asuvasse Patsiendiportaali, seal tõend koostada, see alla laadida ja soovi korral välja printida.
- Sisene patsiendiportaali digilugu.ee ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga
- Vajuta vasakul rohelisele nupule „ELi digitaalsed COVIDi tõendid“
- Vajuta nupule „Alusta ELi digitaalse COVIDi tõendi loomist“
- Vali lehe all rippmenüüst tõend (ELi digitaalne COVIDi immuniseerimise tõend) ja vajuta nuppu „Edasi“
- Salvesta või prindi tõend.
Millal peab vaktsineerimistõendit uuendama?
- Hetkel tõhustusdoosiga vaktsineerimise tõendil maksimaalset kehtivusaega ei ole ehk tõend kehtib tähtajatult. Seda sõltumata tõhustusdooside arvust.
- Kui sinu vaktsineerimistõend on loodud enne 21. oktoobrit 2022. Enne 21. oktoobrit loodud tõendite tehniline kehtivus lõppes kuus kuud pärast selle loomist. See tähendab, et reisimiseks on vajalik tõendi uuendamine.
- Kui sinu vaktsineerimiskuur oli ühedoosiline (said ühedoosilist vaktsiini või põdesid viiruse läbi ja said ühe doosi mõnest kahedoosilisest vaktsiinist) ning said seejärel tõhustusdoosi. Praeguse 2/2 märgistusega tõendi asemel saad luua uue märkega 2/1 tõendi, mis viitab sellele, et esmane vaktsiinikuur oli ühedoosiline ja teine doos oli tõhustusdoos.
Kui inimese tõend vajab uuendamist, siis kuvatakse seda nii vaktsiinitõendite kontrollimise rakenduses kontroll.digilugu.ee kui ka patsiendiportaalis digilugu.ee. Samuti hakatakse inimesi, kelle tõend hakkab aeguma, sellest teavitama e-kirja teel 30 päeva ja 2 päeva enne aegumist. Selleks on vajalik, et inimese eesti.ee aadress oleks suunatud isiklikule e-posti aadressile.
Vaata ka juhendavat videot, kuidas tõendi loomine Patsiendiportaalis käib.
Immuniseerimispass
Immuniseerimispassi (rahvakeeli vahel nimetatud ka kollaseks vaktsineerimispassiks) väljastab vaktsineerimist läbi viiv meditsiinitöötaja, näiteks perearst. Tegemist on paberkandjal dokumendiga, mille peaksid kaasa võtma kõikidele vaktsineerimistele, mida teed pärast immuniseerimispassi väljastamist. NB! Immuniseerimispassile teeb uute vaktsineerimiste kohta vastava kande ainult vaktsineerija!
Kellele sobib immuniseerimispass?
Immuniseerimispass sobib kõigile neile, kes ei saa või ei taha oma andmeid digilugu.ee kaudu tõendada ja soovivad vaktsineerimisandmeid hoida paberkandjal. Samuti on immuniseerimispass sobivaks tõendiks kõikidele neile eestlastele, kes on vaktsineeritud välisriigis ja kes ei ole veel saanud oma välisriigi vaktsineerimisandmeid Patsiendiportaali automaatselt üle kanda.
NB! Immuniseerimispass ei pruugi olla kõikides riikides reisimiseks sobiv vaktsineerituse tõend!
Kuidas saada immuniseerimispassi?
Immuniseerimispassi saamiseks tuleks pöörduda perearsti või vaktsineeriva tervishoiutöötaja poole, kaasa tuleks võtta oma isikut tõendav dokument ning tõendusmaterjal vaktsineerimiste kohta.
Läbipõdemise tõend
Euroopa Liidu digitaalse COVID läbipõdemise tõendiga saad tõendada haiguse läbipõdemist. Tõendi saamise aluseks on positiivne SARS-CoV-2 PCR proov või tevishoiutöötaja tehtud antigeeni kiirtest.
COVID läbipõdemise tõendit saab kasutada vastavalt kehtivatele nõuetele reisimiseks ja/või tegevustes või üritustest osavõtmiseks. NB! Alates 15. märtsist Eestis COVID tõendeid enam ei kontrollita.
EL COVID läbipõdemise tõendi saab patsiendiportaalis www.digilugu.ee ise luua alates positiivse PCR proovi või tervishoiutöötaja tehtud antigeeni kiirtesti tulemuse 11. päevast. Oluline on ka kellaaeg: nt kui tulemus on saadud kell 17, saab ka tõendi luua 11. päeval alates kell 17. Läbipõdemise tõend kehtib 180 päeva positiivse tulemuse kuupäevast.
Antigeeni kiirtesti alusel saab tõendi luua juhul, kui kasutatud test on mõeldud professionaalseks kasutuseks ning testimise viib läbi tervishoiutöötaja, kes edastab vastavad andmed Eesti tervise infosüsteemi. EL COVID tõendit ei saa luua ise poest või apteegist ostetud COVID-19 antigeeni kiirtesti alusel. Tõendeid saavad tagantjärele luua ka need inimesed, kes on positiivse proovi andnud alates 1. oktoobrist 2021.
Alates 12. aprillist 2022 saab Patsiendiportaalis luua läbipõdemistõendi viimase läbipõdemise alusel, kui vahe kahe läbipõdemise algust kinnitava positiivse testi vahel on vähemalt 60 päeva.
Läbipõdemistõend on eesti, inglise ja vene keeles ning sisaldab:
- Sinu nime ja isikukoodi
- Tõendi numbrit
- Haigust, mille osas testiti
- Esimese testi kuupäeva
- Riiki, kus testiti
- Tõendi kehtivusaegasid
- Tõendi väljastaja andmeid
Tõendi kontrollimine
Euroopa Liidu digitaalsete COVID-19 tõendite ehtsust saab kontrollida veebilehe kontroll.digilugu.ee abil. Tõendit saab esitada nii nutiseadmes kui ka väljaprindituna.
Kanna alati kaasas ka isikut tõendavat dokumenti, et tõendi kontrollija saaks veenduda, et esitasid õiged andmed.