Jäta menüü vahele

Novavaxi vaktsiin Nuvaxovid

Nuvaxovid on valgupõhine vaktsiin, mida kasutatakse koroonaviirusest põhjustatud haiguse COVID-19 ennetamiseks 18-aastastel ja vanematel.

 • Vaktsiin sisaldab laboris toodetud ogavalgu versiooni. Kui inimesele manustatakse vaktsiini, tunneb immuunsüsteem selle ära võõrvalguna ja hakkab selle vastu tootma loomulikuks kaitseks antikehi ja T-rakke.
 • Kahe peamise kliinilise uuringu andmetest selgus, et vaktsiini efektiivsus on ligikaudu 90%. Uuringute tegemise ajal ringlesid peamiselt SARS-CoV-2 algne tüvi ning alfa ja beeta tüved. 
 • Nuvaxovidi vaktsineerimiskuur koosneb kahest süstist 3-nädalase vahega. Süst tehakse õlavarre ülaosa lihasesse. Vaktsiin saavutab oma toime 7 päeva jooksul pärast teist doosi.
 • Nuvaxovidi kasutamist ei soovitata hetkel rasedatele naistele uuringute puudumise tõttu.
 • Novavaxi arendatud vaktsiinile Nuvaxovid andis Euroopa Komisjon tingimustega müügiloa 20. detsembril 2021.

Lisainfo

 • Nuvaxovidi küsimused ja vastused ning vaktsiini infolehe ja ravimi omaduste kokkuvõtte (SPC) leiad SIIT

Lisainfo vaktsiini kohta

Kuidas töötab

Vaktsiini toimel valmistatakse organism ette ise COVID-19 vastu võitlema. See sisaldab laboris toodetud ogavalgu versiooni. Samuti sisaldab vaktsiin adjuvanti, mis aitab vaktsiini immuunvastust tugevdada.

Kui inimesele manustatakse vaktsiini, tunneb immuunsüsteem selle ära võõrvalguna ja hakkab selle vastu tootma loomulikuks kaitseks antikehi ja T-rakke.

Kui vaktsineeritud inimene puutub hiljem kokku SARS-CoV-2 viirusega, tunneb immuunsüsteem ära viiruse pinnal oleva ogavalgu ja on valmis kiiresti viirust ründama. Antikehad ja immuunrakud hävitavad viiruse hoides ära selle sisenemise keharakkudesse ja hävitades nakatunud rakud.

Milline on tõhusus

Kahe peamise kliinilise uuringu andmetest selgus, et Nuvaxovid on efektiivne COVID-19 ärahoidmiseks 18-aastastel ja vanematel inimestel. Uuringutesse kaasati üle 45 000 inimese. Esimeses uuringus said umbes 2/3 patsientidest vaktsiini ning ülejäänud platseebot, teises uuringus osalejatest said pooled vaktsiini ning pooled platseebot. Uuringus osalejad ei teadnud, kas neile süstiti vaktsiini või platseebot.

Esimeses uuringus, mis korraldati Mehhikos ja Ameerika Ühendriikides, esines vaktsiini saanutel seitse päeva pärast teise annuse manustamist sümptomaatilist COVID-19 haigust 90,4% võrra vähem kui platseeborühmas (14 haigusjuhtu 17 312 vaktsineeritutel ja 63 haigusjuhtu 8140 platseeborühma inimesel).

Suurbritannias toimunud uuringu tulemused olid samasugused – Nuvaxovidiga vaktsineeritud 7020 inimesest esines haigus 10 inimesel ning platseeborühmas, kuhu kuulus 7019 inimest, oli 96 haigusjuhtumit. Vaktsiini efektiivsus uuringus oli 89,7%.

Kahe uuringu andmed näitavad, et vaktsiini efektiivsus on umbes 90%. Uuringute korraldamise ajal ringlesid peamiselt SARS-CoV-2 algne tüvi ning alfa ja beeta tüved.

Praegu ei ole piisavalt päriselu andmeid, et öelda täpselt, kui efektiivne on Nuvaxovid omikrontüve suhtes. Novavax on ise uuringuid tegemas ja mõned esialgsed andmed viitavad vaktsiini küllalt heale omikroni vastasele kaitsele. Lisaks tegeleb Novavax sarnaselt teiste vaktsiinitootjatega omikroni-spetsiifilise vaktsiini välja töötamisega.

Võimalikud kõrvaltoimed

Uuringutes olid Nuvaxovidi kõige tavalisemad kõrvaltoimed üldiselt kerged või mõõdukad ja leevenesid paari päevaga: peavalu, iiveldus või oksendamine, lihas- ja liigesvalu, süstekoha tundlikkus ja valu, väsimus ja haiglane enesetunne. Uuringutes tekkisid need kõrvaltoimeid sagedamini kui 1 inimesel 10st vaktsineeritust.

Süstekoha punetus ja turse, palavik, külmavärinad ja jäsemete valu tekkis harvem kui 1 inimesel 10st vaktsineeritust.

Lümfisõlmede suurenemine, vererõhu tõus, lööve, nahapunetus, süstekoha sügelus ja sügelev lööve tekkisid aeg-ajalt (harvem kui 1 inimesel 100 vaktsineeritust).

Vaktsiinide kõrvaltoimete kohta kogub Eestis infot Ravimiamet. Ravimiametini jõudnud kõrvaltoimete teatiste kokkuvõte avaldatakse iganädalaselt ravimiameti kodulehel.

Mida sisaldab

Vaktsiin Nuvaxovid sisaldab koroonaviiruse pinnal leiduvat ogavalku ehk antigeeni, mis on toodetud laboris. Ogavalku toodetakse bakuloviiruse abil liblika (uitöölase) rakkudes. Lisaks sisaldab vaktsiin adjuvanti Matrix M, mis põhineb seebipuukoore ekstraktil. Adjuvant on aine, mis aitab tugevdada organismi immuunvastust vaktsiini suhtes.

*Bakuloviirused on inimesele ohutud, kuna nad ei ole võimelised inimese rakkudes paljunema ja nakkust levitama.

Viaal sisaldab kümmet 0,5 ml annust. Iga annus sisaldab 5 mikrogrammi SARS-CoV-2 ogavalku* Matrix-M adjuvandiga.

Teised Nuvaxovid koostisosad on: dinaatriumvesinikfosfaatheptahüdraat, naatriumdivesinikfosfaatmonohüdraat, dinaatriumvesinikfosfaatdihüdraat, naatriumkloriid, polüsorbaat 80, kolesterool, fosfatidüülkoliin (sh all-rac-α-tokoferool), kaaliumkloriid, kaaliumdivesinikfosfaat, naatriumhüdroksiid (pH reguleerimiseks), vesinikkloriidhape (pH reguleerimiseks), süstevesi

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
 • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
 • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
 • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
 • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
 • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles