Jäta menüü vahele

60% täisealistest on saanud vähemalt ühe vaktsiinidoosi

11. augusti hommiku seisuga on vähemalt ühe COVID-19 vastase vaktsiinidoosi saanud 60,17 protsenti Eesti täiskasvanud elanikkonnast. Vanuses 70 ja enam inimeste seas on hõlmatus 70,1%.

Eelmisel nädalal tehti Eestis 26 106 esmast kaitsesüsti. Tänase vaktsineerimistempo juures on eesmärk kaitsta 22. septembriks vähemalt ühe doosiga 70 protsenti täiskasvanutest saavutav.

Eestis on võimalik end COVID-19 vastu vaktsineerida kas eelnevalt aega broneerides või elavas järjekorras nn kiirvaktsineerimisel.

Tänahommikuse seisuga oli lähipäevadeks vabu aegu saadaval kõikides maakondades. Aja saab broneerida telefonil 1247 või digiregistratuuris www.digilugu.ee. Vaktsineerida saab ka apteekides – endale lähima apteegi leiab ja aja saab kinni panna veebilehelwww.vaktsineeriapteegis.ee.

Jõudsalt tuleb juurde kiirvaktsineerimise võimalusi, kuhu võib kohale minna ilma eelregistreerimata. Augustikuu jooksul on üle Eesti enam kui sada võimalust saada vaktsiin ajutises vaktsineerimispunktis, on see siis vaktsiinibuss ja -kiirabi või kaubanduskeskusesse, vallamajja, kooli või kaubanduskeskusesse üles pandud vaktsineerimiskabinet. Lisaks on 14 maakonnahaiglat avanud oma hoones vähemalt viiel päeval nädalas töötava vaktsineerimiskabineti. Värske info nende võimaluste kohta on kättesaadav veebilehel https://vaktsineeri.ee/covid-19/lahen-vaktsineerima/ ja infot oskab anda ka riigiinfo telefon 1247.

Eestis on võimalik end vaktsineerida kahedoosiliste vaktsiinidega Pfizer ja Moderna (Spikevax), mis sobivad alates 12. eluaastast. Et saada tõhus kaitse, tuleb Pfizeri puhul teine kaitsesüst teha kuus nädalat ja Moderna puhul neli nädalat pärast esimest doosi. Lisaks vaktsineeritakse ka ühedoosilise vaktsiiniga Janssen, mis sobib alates 18. eluaastast, ent tootja tarneraskuste tõttu kasutatakse Janssenit eelkõige kohtades, kus teise doosi tegemine on keeruline (nt kodus vaktsineerimistel, laevadel jm).

11. augusti seisuga oli Eestis vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 675 335 inimest, 585 918 inimesel on vaktsineerimiskuur lõpetatud.

Allikas: Sotsiaalministeerium

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles