Jäta menüü vahele

Euroopa Ravimiamet alustab COVID-19 vaktsiini Skycovion müügiloa taotluse hindamist

Euroopa Ravimiamet (EMA) on saanud taotluse SK Chemicals GmbH välja töötatud koroonavaktsiini tingimustega müügiloa saamiseks.

EMA-le on esitatud andmed immuunvastuse tekkimise kohta algse SARS-CoV-2 viiruse tüve vastu ning lisaks andmed vaktsiini ohutuse ja kvaliteedi kohta.

CHMP (EMA inimravimite komitee) annab tingimustega müügiloa andmise kohta oma soovituse pärast andmete läbivaatamist. Seejärel teeb ametliku otsuse müügiloa andmise osas Euroopa Komisjon.

Sarnaselt teistele vaktsiinidele aitab Skycovion valmistada organismi ette kaitseks COVID-19 vastu. Vaktsiin sisaldab laboris valmistatud SARS-CoV-2 pinnal leiduva ogavalgu väikeseid osakesi. Vaktsiinis on ka adjuvant – aine, mille ülesanne on tugevdada vaktsiiniga tekkivat immuunvastust.

Vaktsiini süstimise järel saab immuunsüsteem aru, et tegemist on kehale võõra valguga ning hakkab tekitama selle vastu loomulikku kaitset: antikehasid ja T-rakke. Kui vaktsineeritud inimene puutub hiljem kokku SARS-CoV-2 viirusega, tunneb immuunsüsteem viiruse ogavalgu ära ja on valmis seda ründama. Antikehad ja immuunrakud kaitsevad COVID-19 vastu, nad hävitavad viiruse, takistavad  selle tungimist keharakkudesse ja hävitavad ka viirusega nakatunud rakud.

Allikas: Ravimiamet

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles