Jäta menüü vahele

Välismaalased saavad nüüd Eestis COVID-19 vastu tasuta vaktsineerida

Alates sellest nädalast võimaldab Eesti tasuta COVID-19 vastast vaktsineerimist ka välisriigi kodanikele. Välisriigi kodanike vaktsineerimine toimub sarnaselt Eesti elanikega, see on neile tasuta ning toimub samades vaktsineerimiskohtades.

Valitsus toetas märtsi lõpus Sotsiaalministeeriumi ettepanekut võimaldada tasuta COVID-19 vastast vaktsineerimist kõigile Eesti Vabariigi territooriumil seaduslikult viibivatele inimestele.

Alates sellest nädalast saavad Eestis tasuta COVID-19 vastu vaktsineerida ka need välisriigi kodanikud, kelle viibimine Eestis on lühiajaline ja ajutise iseloomuga. Varem said Eestis tasuta COVID-19 vastu vaktsineerida vaid need välismaalased, kes elasid Eestis pikemaajaliselt elamisloa (kolmanda riigi kodanikud) või elamisõiguse (EL kodanikud) alusel. Lisaks said tasuta vaktsineerida ka Ukraina sõjapõgenikud.

„Olukorras, kus meil on COVID-19 vaktsiine enam kui piisavalt ja annetame neid ühtlasi teistele, pean ma õigeks võimaldada tasuta vaktsineerimist ka kolmandate riikide elanikele. COVID-19 pandeemiaga võitlemine on globaalne pingutus. Riigipiirid teatavasti seda haigust kinni ei pea ning vaktsineerimine on parim võimalus selle haiguse levikut ja arengut piirata,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Välisriigi kodanike vaktsineerimine toimub sarnaselt Eesti elanikega, see on neile tasuta ning toimub samades vaktsineerimiskohtades. Välisriigi kodanikul peab vaktsineerima tulles olema kaasas pildiga isikut tõendav dokument. Vaktsineerimiseks ei ole vajalik Eesti isikukood. Ilma Eesti isikukoodita inimesed saavad Euroopa Liidu COVID tõendi luua Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides üle Eesti.

Eestis vaktsineeritakse COVID-19 haiguse vastu inimesi alates viiendast eluaastast. Kasutusel on viis vaktsiini: Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Nuvaxovid (Novavax), Janssen ja Comirnaty 5-11-aastaste vaktsiin (Pfizer-BioNTech).

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles