Jäta menüü vahele

Eksperdid soovitavad tõhustusdoosi üle 65-aastastele ja hooldekodude elanikele

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjoni hinnangul tuleb raskete COVID-19 haigusjuhtude ja seeläbi tervishoiusüsteemi ülekoormuse ennetamiseks keskenduda jätkuvalt veel vaktsineerimata inimeste vaktsineerimisele. Tõhustusdoosi soovitavad eksperdid üle 65-aastastele ja kõigile üle 18-aastastele hooldekodude elanikele mitte varem kui kuus kuud pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist.

Üle 65-aastastele inimestele hakkavad COVID-19 vaktsiini tõhustusdoose pakkuma eeskätt perearstikeskused, hooldekodude elanikele ka õendusteenuse osutajad. Üle 65-aastastele ja hooldekodude elanikele alates 18. eluaastast pakub riik ka tasuta gripivastast vaktsineerimist ja ekspertide hinnangul võib need kaks vaktsiini teha ükskõik millise intervalliga, ka samal päeval.

Ülejäänud elanikkonnale alates 18. eluaastast võib komisjoni hinnangul pakkuda tõhustusdoosi mitte varem kui kaheksa kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest. Sõltumata sellest, millist vaktsiini on inimesele varem manustatud soovitab komisjon teha tõhustusdoosi Pfizer/BioNTech vaktsiiniga.

Nn kolmandate dooside puhul soovitab komisjon eristada lisadoose ja tõhustusdoose. Lisadoose vajavad vaktsineerimiskuuri lõpetamiseks tõsise immuunpuudulikkusega inimesed, kellel ei teki kahe doosiga (Jansseni vaktsiini puhul ühe doosiga) vaktsineerimise järel piisavat kaitset, nt elundsiirdamisega haiged või pahaloomuliste kasvajatega inimesed, kes on immuunsupresseerival ravil. Tõhustusdoosi võivad vajada immuunsuse nõrgenemise tõttu teatud ajaperioodi möödudes kõik vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed.

Esmaspäeval, 4. oktoobril kogunenud Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee otsustas vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiini Comirnaty tõhustusdoosi müügiloataotlust hinnates, et tõhustusdoosi manustamist võib kaaluda vähemalt kuus kuud pärast teist vaktsiinidoosi 18 aastastel ja vanematel inimestel.

Allikas: Sotsiaalministeerium

Registreerin vaktsineerima
Keri üles