Jäta menüü vahele

EMA: COVID-19 vaktsiinid on haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse vältimisel jätkuvalt tõhusad

Euroopa Ravimiamet (EMA) on pidevalt kogunud COVID-19 vaktsiinide tõhususe kohta andmeid ning seda on tehtud ka viiruse omikrontüve korral, mis on nüüdseks levinud kogu Euroopa Liidus (EL).

Lõuna-Aafrikast, Ühendkuningriigist ja mõnest Euroopa Liidu riigist pärinevad andmed näitavad, et kuigi koroonaviiruse omikrontüvi on senistest viirustüvedest nakkavam, on selle tüve nakkuse tagajärjel haiglaravi vajaduse risk väiksem. Hinnanguliselt on see kolmandik kuni pool deltatüve nakkusega haiglasse sattumise riskist.

Hiljuti avaldatud andmed viitavad, et olemasolevad COVID-19 vaktsiinid kaitsevad omikrontüve nakkuse korral sümptomaatilise haiguse vastu nõrgemini kui teiste tüvede puhul ning see kaitse väheneb ajas. Selle tulemusena nakatub omikrontüvega rohkem ka vaktsineeritud inimesi.

Samas näitavad andmed sedagi, et vaktsineerimine tagab omikrontüvest põhjustatud haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse eest tugeva kaitse ning et tõhustusannus tagab parema kaitse kui esmane vaktsineerimiskuur. Lõuna-Aafrika andmete põhjal kaitsevad kaks vaktsiiniannust inimesi haiglaravi vajaduse eest 70% tõhususega; Ühendkuningriigi andmed viitasid, et mõni kuu pärast esialgset vaktsineerimiskuuri kaitse küll nõrgeneb, kuid tõhustusannuse järel tõusis kaitse haiglaravi vajaduse eest 90%-ni. 

EMA jätkab vaktsiinide tõhususe, COVID-19 haiguse raske vormi ja ringlevate tüvede kohta andmete kogumist ja hindamist. Nende andmete põhjal võidakse teha liikmesriikidele vaktsineerimisstrateegia osas soovitusi. EMA rõhutab jätkuvalt, et vaktsineerimine on pandeemiast jagu saamisel möödapääsmatu ja seetõttu tuleb jätkata pingutustega suurendada praegu vaktsineerimata või osaliselt vaktsineeritud inimeste täielikku vaktsineerimist ning tõhustusannuste manustamist.

Euroopa Ravimiameti teate leiate siit.

Allikas: Ravimiamet

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast esimest doosi.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvada üldiselt kiiresti.
Keri üles