Jäta menüü vahele

Euroopasse jõuavad uued vaktsiinid tõenäoliselt aasta lõpuks

Kuna Covid-19 haigestunute arv on tõusujärgus, siis plaanivad Ameerika Ühendriigid hakata uutele viirustüvedele tehtud tõhustusdoose pakkuma alates septembrist. Vaktsiinide kiireks turuletoomiseks loobus USA inimkatsetest. Euroopa Ravimiamet peaks Omikron-1 vaktsiini müügiloa saama septembriks ning Omikron-5 vastase vaktsiini heakskiit saabub tõenäoliselt novembriks, rääkis Eesti valitsust nõustava teadusnõukoja juht Toivo Maimets.

"Olin kaks nädalat tagasi Euroopa ravimiameti koosolekul, kust tuli info, et nii Moderna kui ka Pfizer on andud sisse taotlused bivalentsete vaktsiinide müügiloale, ja septembriks saab Euroopa ravimiamet selle antud. Siin on aga mitu "aga". Bivaletntne tähendab, et need on algse Wuhani tüve vastu ja omikron-1 vastu, aga praegu on meil omikron-5. See tähendab, et ollakse võidujooksus viirusest maas," rääkis Maimets.

"Mõlemad firmad teevad ka katseid omkron-5 vastu ja Euroopa ravimiamet saab anda loa nende kasutamiseks novembris. Võidujooks viirusega sellises tempos ei jõua kohale kuidagi. Hea uudis on aga see, et raske haigestumise ja surmade vastu aitavad tegelikult ka Wuhani tüve vastu tehtud vaktsiinid. Neid on mõistlik kasutada," sõnas Maimets.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles