Jäta menüü vahele

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon: kolmandate dooside jaoks praegu vajadust pole

Eile, 24. augustil kogunenud riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon ei näe praegu veel tõhustusdooside tegemiseks vajadust, kuid lisanduvaid andmeid haiglaravi vajaduse, vaktsineeritute haigestumise ja kolmanda vaktsiinidoosi mõju kohta jälgitakse pidevalt. Komisjoni hinnangul tuleb raskete COVID-19 haigusjuhtude ja seeläbi tervishoiusüsteemi ülekoormuse ennetamiseks keskenduda jätkuvalt veel vaktsineerimata inimeste vaktsineerimisele.

Ekspertkomisjoni liikme prof Irja Lutsari sõnul näitavad andmed, et vaktsineerimata inimene nakatub neli korda sagedamini ja satub haiglasse 8-10 korda sagedamini kui täielikult vaktsineeritu. COVID-19 vastaste vaktsiinide tõhusus raske haiguskulu ennetamisel on jätkuvalt väga hea – 90% ja rohkem.

Ekspertkomisjon koguneb teemat uuesti arutama septembri teises pooles pärast täiendavate teadusandmete avaldamist ja Eesti oma andmete põhjalikumat analüüsi.

Ekspertkomisjon peab oluliseks jätkata ettevalmistusi nii lisadooside kui tõhustusdooside manustamisega alustamiseks. Soovituse immuunpuudulikkusega inimestele lisadooside manustamise kohta saab anda pärast täiendavate teadusandmete laekumist septembris. Tõhustusdoosi tegemisega alustamiseks kogu elanikkonnas pole seni veel piisavalt teadusandmeid. Samuti pole seni veel Euroopa Ravimiametis Euroopa Liidu müügiloa taotlemise protsessi alustatud ühegi vaktsiinitootja tõhustusdoosi kohta.

Lisaks olid ekspertkomisjonis arutelul COVID-19 vastase vaktsineerimise vastunäidustused. Vaktsiini manustamise vastunäidustuseks on ülitundlikkus vaktsiini toimeaine või mis tahes abiainete suhtes. Sellele lisandub Jansseni ja AstraZeneca COVID-19 vaktsiinide puhul vastunäidustus inimestele, kellel on varem esinenud kapillaaride lekke sündroom.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad allergoloog-immunoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

Allikas: Sotsiaalministeerium

Registreerin vaktsineerima
Keri üles