Jäta menüü vahele

Kliinikum kutsub immuniseerimisnädalal vaktsineerima täiskasvanuid

25.–29. aprillil tähistatakse Tartu Ülikooli kliinikumis ülemaailmset immuniseerimisnädalat ning sel aastal on fookuses täiskasvanute vaktsineerimise vajadus. Immuniseerimisnädala raames oodatakse täiskasvanuid vaktsineerima lisaks gripile ja COVID-19 vaktsiinile ka puukentsefaliidi, leetrite ja difteeria-teetanuse vaktsiiniga.

Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse direktor dr Matti Maimetsa sõnul on täiskasvanutel läbi vaktsineerimise võimalus vältida või oluliselt piirata epideemia tekke tõenäosust. „Kui laste puhul teatakse üldjuhul väga hästi nii riiklikku vaktsineerimise kava kui ka ollakse tänu korrapärastele tervisekontrollidele vaktsineeritud, siis täiskasvanueas kiputakse vaktsiinvälditavatele haiguste ennetamisele vähem tähelepanu pöörama,“ tõdes dr Maimets.

Ta toob välja, et täiskasvanute vaktsineerimise ajalugu on leitav kas digiloost, immuniseerimispassist või ka päringuna perearstilt. „Vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale peaksid kõik inimesed täiskasvanuikka jõudnud end kümne aasta tagant vaktsineerima difteeria ja teetanuse vaktsiiniga. Sellele lisanduvad iga-aastased hooajalised kaitsesüstid – gripivaktsiin või puugivaktsiin ning võimalik, et ühel hetkel ka COVID-19 vaktsiin,“ loetles dr Maimets.

Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse õde Tiina Teder julgustab nii linnakodanikke kui ka kliinikumi töötajaid immuniseerimisnädala raames mõtlema iseenda vaktsineeritusele. „Oleme oma meeskonnaga 25.–29. aprillil kõikide soovijate jaoks olema nii kliinikumi L. Puusepa 8 peahoones kui ka Kvartali ostukeskuses ja seda ette registreerimata. Lisaks gripi- ja COVID-19 vaktsiinile pakume võimalust vaktsineerida ka puukentsefaliidi, leetrite ja difteeria-teetanuse vaktsiiniga,“ rääkis Teder.

Vaktsineerimise asukoht

  • L. Puusepa 8 galeriis esmaspäevast reedeni 11.00–13.00 (etteregistreerimata)
  • Kvartali keskuses esmaspäevast reedeni 16.00–18.00 ja laupäeval 12.00–14.00 (etteregistreerimata)

Aprilli viimasel nädalal tähistatava ülemaailmse immuniseerimisnädala eesmärk on rõhutada vaktsineerimise olulisust, et kaitsta igas vanuses inimesi haiguste eest. Loe pikemalt Maailma Terviseorganisatsiooni WHO lehelt.

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles