Jäta menüü vahele

Peresisese lähikontakti korral on rangelt soovituslik ka vaktsineeritutel ja läbipõdenutel jääda isolatsiooni

Terviseameti range soovitus on vaktsineeritutel ja läbipõdenutel jääda peresisese lähikontakti korral vähemalt viieks päevaks isolatsiooni.

Kuna koroonaviiruse delta tüvi väga nakkav, soovitab Terviseamet vaktsineeritud ja haiguse läbi põdenud inimestel jääda peresisese lähikontakti korral vähemalt viieks päevaks eneseisolatsiooni. Selle perioodi jooksul on soovitatav teha kaugtööd. Kui see ei ole võimalik, siis saab perearst väljastada haiguslehe. Haigussümptomite tekkel tuleb võtta ühendust perearstiga.

Lisanduvate nakatumiste põhjal on näha, et vaktsineeritud inimesed nakatuvad peamiselt pere ringis. Tavaliselt toob nakkuse perekonda vaktsineerimata laps, kes kodus nakatab ka oma vaktsineeritud vanemad või vanavanemad. Koduse kontakti korral on viirusekogus nii suur, et vaktsiin ei pruugi kaitsta nakatumise eest.

Haigussümptomitega lapsi ei tohi viia kooli ega lasteaeda. Kui laps kaebab kergete haigussümptomite, näiteks kehva enesetunde või kõhuvalu üle, siis tasub kodus teha kiirtest. Lastel on tavaliselt sümptomid väga kerged ja lapsevanemad ei pruugi neid seostada koroona nakkusega. Lapsed, kelle vanemad on COVID-19 positiivseid, ei tohi mitte mingil juhul käia koolis või lasteaias.

Terviseamet tuletab meelde, et vaktsineerimata inimestel ja neil, kes ei ole haigust läbi põdenud, on kohustus jääda lähikontaktsena 10 päevaks karantiini. Positiivse testitulemuse korral peavad lähikontakti jääma ka vaktsineeritud ja viiruse läbipõdenud inimesed. Mistahes haigussümptomite tekkel tuleb püsida kodus ja võtta ühendust perearstiga.

Allikas: Terviseamet

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles