Jäta menüü vahele

Riigikogu kiitis heaks seaduse, millega seatakse sisse vaktsiinikindlustus

Riigikogu kiitis heaks seaduse, millega luuakse vaktsiinikahjude korvamise süsteem ehk vaktsiinikindlustus. Vaktsiinikindlustuse eesmärk on anda inimestele kindlustunne vaktsineerimise otsuse tegemisel ning toetada neid inimesi, kelle vaktsineerimisel on esinenud tõsine kõrvaltoime.

Vaktsiinikindlustusega on kavas hüvitada olukorrad, kus vaktsineerimise tagajärjel on tekkinud vähemalt neli kuud kestev raske tervisekahjustus. Hüvitamise aluseks kehtestatakse fikseeritud summad, millega hüvitatakse nii varaline kui mittevaraline kahju sõltuvalt kahju raskusastmest. Maksimaalne kindlustussumma ühe juhtumi kohta on 100 000 eurot.

Esimeses etapis hõlmab vaktsiinikindlustus COVID-19 vaktsiinid tagasiulatuvalt alates nendega vaktsineerimise algusest. Kõigile teistele vaktsiinidele laieneb kindlustus alates 2023. aastast.

Kindlustusjuhtumeid hakkab lahendama Eesti Haigekassa. Vaata vaktsiinikahjude hüvitamise korraldust täpsemalt allolevalt skeemilt.

Loe vaktsiinikindlustuse kohta pikemalt Sotsiaalministeeriumi lehelt.

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles