Jäta menüü vahele

Video: Tallinna loomaaia šimpansid panid kolmandat korda õla alla

Tallinna loomaaia šimpansid Betty ja Quincy on ilmselt ainsad COVIDi vastu vaktsineeritud šimpansid Euroopas. Nüüd said nad kätte ka tõhustusdoosi.

Koroonaviirus ei ohusta ainult inimesi, vaid võib ohtlik olla ka loomadele. Viirust on avastatud nii koduloomadelt, mingifarmidest kui ka loomaaedadest. Ka ühel Tallinna loomaaias neeruhaiguse tagajärjel surnud lõvil tuvastati hiljem COVID.

Vaktsineerimist läbi viinud loomaarst Aleksandr Semjonov ütles, et tuginedes teiste loomaaedade kogemusele on teada, et kõik inimahvid on koroonaviirusele vastuvõtlikud. „Selleks, et mitte riskida meie šimpanside tervisega, otsustasime nad vaktsineerida,“ ütles Semjonov.

USAs vaktsineeritakse inimahve juba 2021. aastast, aga Semjovile teadaolevalt on Tallinna šimpansid ainsad ahvid Euroopas, kes on koroonaviiruse vastu vaktsineeritud.

Ahvidele Pfizerit

Loomaaia ahvitüdrukud on tänaseks kaitstud juba tõhustusdoosiga. Kõigil end Pfizeriga vaktsineerinud inimestel on põhjust tunda šimpansitega eriti lähedast sidet, sest ka Betty ja Quincy said just seda vaktsiini.

Igapäevaselt šimpansitega aega veetev talitaja Imbi Taniel peab samuti vaktsineerimist oluliseks. „Nad on minu jaoks nii omad, nende tervis on minu jaoks väga tähtis,“ ütles šimpansite talitaja Imbi Taniel. Betty ja Quincy on temaga juba nii harjunud, et saavad üksteise emotsioonidest kehakeele järgi aru. Samuti saavad ahvid aru teatud sõnadest ning täidavad üldiselt ka talitaja juhiseid.

Tüdrukud solvuvad, kuid andestavad

Vaktsineerimiseks šimpansid siiski käsu peale laua taha ei istu ning kätt välja ei siruta. Süst tuleb teha distantsilt ja selleks kasutatakse lendsüstlaid. Semjonovi sõnul peab vaktsineerimise juures alati arvestama sellega, et protseduur on ahvidele seotud ebameeldiva emotsiooniga, sest nemad ei saa aru, mida nendega tehakse. „See on stressirohke nii ahvidele kui inimestele, kes seda läbi viivad,“ ütles Semjonov.

Sellest hoolimata olid loomaarst ja šimpansid juba paarikümne minuti pärast taas sõbrad. „Inimahvid võivad talitaja või loomaarsti peale solvuda, kui neile tehakse midagi, mis on ebameeldiv. Nende kahega siiski suuri probleeme ei olnud ja juba kahekümne minuti pärast tahtsid Betty ja Quincy suhelda ja ei olnud näha, et nad oleksid solvunud või agressiivsed.“

Tallinna loomaaia šimpansid lähevad nüüd suvele vastu kui kõige paremini COVIDi vastu kaitstud ahvid Euroopas.

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles