Jäta menüü vahele

Patsiendiportaalis saab endale luua kolme COVID digitõendit

Alates 10. juunist saab Eesti patsiendiportaalis luua vaktsineerituse, COVID-19 läbipõdemise või koroonatesti negatiivse tulemuse kohta tõendi. Digitaalsed tõendid vastavad Euroopa Liidu standardile, on võltsimiskindlad ning võimaldavad edaspidi Euroopa Liidus turvalisemalt liikuda.

Tõendeid saab kasutada nii piiriületusel kui ka siseriiklikult näiteks suurüritustel osalemiseks.

EL digitaalne COVID tõend ei ole pass ega reisidokument ning tõendi olemasolu ei ole eeltingimuseks piiriületamisel, kuid võib sõltuvalt sihtriigis kehtivatest nõuetest anda näiteks vabastuse eneseisolatsioonist. Reisimisel tuleb alati arvestada sihtriigis kehtivate nõuetega, lisainfo veebilehel: reisitargalt.vm.ee.

Vaktsineeritud inimestel on Eesti riiki sisenemisel või nakatunu lähikontaktseks osutumisel võimalik saada vabastus eneseisolatsiooni kohustusest ühe aasta jooksul alates vaktsiinikuuri läbimisest. COVID-19 haiguse läbipõdenute isolatsioonivabastus kehtib kuus kuud alates tervenemisest.

Alates 14. juunist saab korraldada üldistest nõuetest suurema osalejate arvuga üritusi, kui neil osalevad üksnes negatiivse testitulemusega, COVID-19 haiguse läbi põdenud või selle vastase vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed. Juhul, kui inimesel pole digitõendit või ta ei soovi seda kasutada, peab korraldaja tagama kohapeal võimaluse teha antigeeni kiirtest. 

Kõiki kolme tõendit saab endale ise luua patsiendiportaalis ja alla laadida. Tõendit saab kasutada nii nutiseadmes kui väljaprindituna. TEHIK on tõendi kontrollimiseks loonud veebilehe kontroll.digilugu.ee.

Kuna enne 10. juunit 2021 patsiendiportaalis loodud vaktsineerimise tõendid ei vasta Euroopa Liidu nõuetele, tuleks need asendada uue standardi alusel loodud tõendiga. Selleks tuleb patsiendiportaalis luua endale uus tõend. Varem loodud siseriiklikud vaktsineerimistõendid kehtivad praegu edasi ning jäävad inimesele patsiendiportaali alles. Juunikuu jooksul luuakse neile lisaks ka Euroopa Liidu nõuetele vastav tõend.

Euroopa Liidu digitaalsete COVID tõendite süsteem rakendub täismahus alates juulist.

Küsimused-vastused EL COVID digitõendite kohta: kkk.kriis.ee

Allikas: Sotsiaalministeerium

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles