Jäta menüü vahele

Uut koroonaravimit Paxlovid hakatakse kasutama riskirühmade raviks

Euroopa Ravimiamet (EMA) soovitas anda tingimustega müügiloa Pfizeri COVID-19 ravimile Paxlovid. Tegemist on viirusevastase ravimiga, mis on mõeldud COVID-19 raviks täiskasvanutel, kellel on suurem oht haiguse raskemaks kulgemiseks. Ravim plaanitakse võtta riskirühmade raviks kasutusele ka Eestis.

Võrdleme uut ravimit täna kasutuses olevate vaktsiinidega ja uurime Haigekassa ravimiosakonna juhatajalt Erki Laidmäelt ja Tartu Ülikooli viroloogia kaasprofessorilt ja Teadusnõukoja liikmelt Margus Varjakult, milline võiks olla tulevikus vaktsiinide ja ravimite roll koroonavastases võitluses.

 Koroonaravim PaxlovidCOVID-19 vastased vaktsiinid
Kellele?Täiskasvanutele. Ei sobi rasedatele ega maksa- või neeruprobleemidega inimestele. Mõeldud eelkõige riskirühmade raviks. NB! Tegemist on retseptiravimiga. Vähemalt 5-aastastele. Sobib ka rasedatele.
Millal manustada?Manustada haiguse varajases staadiumis kuni 5 päeva jooksul pärast COVID-19 sümptomite ilmnemist.Vaktsiin on ennetav meede. Vaktsiine ei manustata parasjagu SARS-CoV-2 haigust põdevale inimesele.
Kuidas manustatakse?Tablett, suukaudne manustamine. Paxlovidi toimeained on kahes eraldi tabletis, mõlemaid tablette tuleb võtta korraga kaks korda päevas ja viis päeva järjest.Süstitakse õlavarde.
HindÜks tabletikuur maksab hinnanguliselt 700-750 eurot.Ühe doosi hind on ca 20 eurot. Kolmedoosiline vaktsiinikuur maksab ca 60 eurot.
Kuidas töötab?Ravim vähendab oluliselt uute viirusosakeste tootmist nakatunud inimese rakkudes.Vaktsiinide abil tutvustatakse organismile osakest viirusest, mille põhjal organism õpib tootma õigeid antikehasid ja T-rakulist immuunvastust, et osata viirusega kokku puutudes selle vastu võidelda.
KõrvaltoimedVõimalikud kõrvaltoimed on kõhulahtisus, oksendamine, lõhna- ja maitsetaju kadu, vererõhu tõus, lihasvalu. Veel ei ole teada, millised on ravimi ohutusandmed suurtes inimpopulatsioonides.Kõige levinumad kõrvaltoimed on süstimiskoha valulikkus-tundlikkus, peavalu, kerge palavik, lihas- ja liigesvalu ja väsimus. Sümptomid kestavad reeglina 1-2 päeva.

Kuidas toimib koroonaravim Paxlovid võrreldes vaktsiinidega?

Margus Varjak: Vaktsineerimise teel on võimalik organismi ette valmistada nakatumiseks viirusega. SARS-CoV-2 vastaste vaktsiinide abil tutvustatakse organismile osakest viirusest, mille põhjal inimene õpib tootma õigeid antikehasid ja T-rakulist immuunvastust. Paxlovidi näol on tegemist esimese üpris tõhusa ravimiga viiruse vastu, kuid seda saab manustada alles siis, kui on juba toimunud nakatumine viirusega, ravim vähendab oluliselt uute viirusosakeste tootmist inimese rakkudes. Ravimit ei või tarbida igapäevaselt, et hoiduda viirusega nakatumast.

Kellele see ravim mõeldud on? Kas on ka neid inimgruppe, kellele seda ravimit kindlasti manustada ei saa?

Margus Varjak: Ravim on mõeldud eelkõige riskigruppidele, kellel on nõrgem immuunsüsteem. Paxlovid sobib kergekujulise haiguse raviks. Ravim ei sobi rasedatele. Samuti peab inimesel kindlasti olema maksa- ja neerutalitus korras. Lisaks ei saa antud ravimit võtta koos mitmete teiste ravimitega. Otsuse, kellele võib ravimit manustada, peab tegema meditsiinitöötaja.

* Euroopa Ravimiameti soovituste kohaselt tuleks ravi ajaks rinnaga toitmine katkestada.

Mis haiguse etapis seda ravimit manustada saab?

Erki Laidmäe: Paxlovid on seda efektiivsem, mida kiiremini seda manustada pärast haigustunnuste ilmnemist. Seetõttu soovitab Euroopa Ravimiamet seda kasutada mitte hiljem, kui viie päeva jooksul pärast sümptomite teket. Ravim vähendab viiruse võimet inimese organismis paljuneda ning uuringute kohaselt eeldatakse, et ravim vähendab riski haiguse muutumiseks sedavõrd raskeks, et patsient tuleks hospitaliseerida.

Margus Varjak: Vastavalt andmetele peab Paxlovidi andma inimestele 5 päeva jooksul alates sümptomite tekkest ning ravikuur kestab viis päeva. Juhul, kui inimene on haiglas juba raskes seisundis, siis ravimit patsiendile ei anta.

Kes Eestis Paxlovidi saama hakata võiksid? Kelle ravi Haigekassa toetab?

Erki Laidmäe: Haigekassa ettepanek on teha ravim kättesaadavaks 100% soodustusega ning väljastada seda üldapteekidest. Seega maksab inimene ravimi eest tõenäoliselt minimaalse omaosaluse ehk 2,5 eurot. Paxlovid on mõeldud riskirühmade raviks. Arstidel on võimalik pärast riskirühma kuuluva patsiendi COVID-19 diagnoosi kinnitamist väljastada digiretsept ning patsiendi lähedased saavad ravimi kätte apteegist.

Kui efektiivne on see ravim raske haiguse ära hoidmisel? Kui tekib jälle mingi uus viiruse tüvi, siis kui tõenäoline on, et Paxlovid suudab aidata ka uue tüve vastu?

Margus Varjak: Paxlovidi sihtmärk on see osa viirusest, mis on püsinud senimaani muutumatuna, erinevalt ogavalgust. Ehk siis kõik seni avastatud tüved peaksid olema ravimi poolt kontrollitavad.

* Ravimi kliinilise uuringu tulemused näitasid, et Paxlovidi ravi vähendas oluliselt haiglasse sattumise ja surma tõenäosust. Kuu aega pärast ravi algust sattus Paxlovidi saanud patsientidest haiglasse 0,8% (8 inimest 1039st). Platseebot saanud rühmas sattus haiglase 6,3% patsientidest (66 inimest 1046st). Ravimit saanud rühmas ei surnud ühtegi patsienti, platseeborühmas suri 12 inimest.

Mis roll võiks tulevikus olla vaktsiinil ja milline ravimitel? Kas teades, et meil on toimiv ravim olemas, muutub laialdane vaktsineerimine vähem oluliseks?

Margus Varjak: Kindlasti ei asenda Paxlovid vaktsineerimist, vaid hetkel nähakse selles toetavat meedet eelkõige riskigruppidele, kellel on nõrgem immuunsüsteem. Lisaks on sellel ka mitmeid kõrvaltoimeid ning see on ka suuresti eksperimentaalne. Samuti ei saa seda ravimit anda raskelt haigestunutele ning vaktsiinid just aitavadki ära hoida rasket haigestumist.

Erki Laidmäe: Haigekassa hinnangul on edasine COVID-19 vastane vaktsineerimine jätkuvalt vajalik, sest haiguse oht eksisteerib ning organismi kaitsevõimet on vaja tõsta ka neil inimestel, kes riskirühma ei kuulu. Kuna Paxlovid on esialgu suunatud riskirühmale ning kuna vaktsiini mõju muutuva viiruse vastu ei kesta igavesti, siis tõenäoliselt tuleb meil ka edaspidi aeg-ajalt oma immuunsüsteemile turgutusi teha. Tõhustusdoosi võiksid teha kõik täiskasvanud (sh riskirühmad), et vähendada nakatumist ja rasket haigestumist ning hoida haiglaravi vajadust võimalikult madalana.

Kui palju Paxlovidi ravikuur maksab? Mis on selle ravimi hind võrreldes vaktsiini hindadega?

Erki Laidmäe: Ravimi täpne hind on hetkel teadmata, kuid avalikele allikatele tuginedes maksab ühe patsiendi ravimiseks vajalik kogus ca 700-750 eurot. Ühe vaktsiinidoosi hind on suurusjärgus 20 eurot.

Kui palju on täna infot selle ravimi kõrvaltoimete kohta? Kui tõsised/sagedased on need võrreldes vaktsiini kõrvaltoimetega?

Margus Varjak: Ravimil võib olla mitmeid ebameeldivaid kõrvalnähte (võimalik kõhulahtisus, lõhna- ja maitsetaju kadu, vererõhu tõus, lihasvalu) ning see ei sobi väga hästi mitmete patsientide poolt võetavate ravimitega. Hetke andmete põhjal on antud ravimi kõrvaltoimed ebameeldivamad kui vaktsiinide omad. Paxlovid puhul ei ole teada, millised saavad olema tema ohutusandmed suurtes inimpopulatsioonides. Vaktsiine on nüüdseks saanud sajad miljonid inimesed ja nende kõrges ohutuses ollakse veendunud.

Kui palju plaanib Haigekassa Paxlovidi tellida? Millal on ravimeid Eestisse oodata

Erki Laidmäe: Täpseid prognoose koguste osas on kiirelt muutuvat olukorda arvestades võimatu teha. Samuti võib olla piiratud ka tootjate võime kõiki riike soovitud kogustega varustada ehk ka defitsiiti võib pidada tõenäoliseks. Siiski plaanime tellida ravimeid esialgu üle kümne tuhande ravikuuri tarbeks. Meile saabuvad kogused ja täpne tarnegraafik selgub hankelepingu sõlmimisel lähiajal.

Lisainfo: Euroopa Ravimiameti soovitused Paxlovidi kasutamise kohta (eesti keeles)

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles