Jäta menüü vahele

Vaktsineerimata eakad saavad vaktsineerimisinfo otse postkasti

Sotsiaalministeeriumi ja Haigekassa koostöös saadetakse sel nädalal vaktsineerimata üle 60-aastastele inimestele 15 000 vaktsineerimise vajalikkust selgitavat kirja.

Üle 60-aastaste seas on oht raskelt COVID-19 haigestuda kõige suurem ning seetõttu on vaktsineerituse tõstmine selles vanuserühmas esmatähtis. Haigus võib raskelt tabada ka kevadel või suvel ning praegu vaktsineerimiskuuri alustades on võimalik sügiseks hea kaitse kätte saada. Selle nädala jooksul saavadki eakad, kes pole seni ühtegi vaktsiinidoosi saanud, oma postkasti isikustatud meeldetuletuse vaktsineerimise jätkuva tarvilikkuse kohta.

„Eakate vaktsineerimine on algusest peale olnud meie selge prioriteet ja selles vanuserühmas võib iga kaitsesüst päästa elu. Oleme võtnud eesmärgiks läheneda vanemaealistele võimalikult personaalselt ning nimelise kirja saatmine on üks neist viisidest, kuidas me seda teha saame,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Kirjad saavad 15 linna ja valla eakad Ida-Virumaal, Harjumaal, Lääne-Virumaal, Põlvamaal, Pärnumaal, Valgamaal ja Võrumaal. Just nendes maakondades on COVID-19 vastase vaktsiiniga hõlmatus kõige väiksem. Suur osa kirjadest saadetakse venekeelsetesse kogukondadesse ning kõik kirjad on kakskeelsed. Sihtrühmast jäeti välja Tallinna linn ja teised piirkonnad, kus on varem juba sarnast teavitustööd tehtud.

Lisaks sel nädalal postkastidesse jõudvatele kirjadele jätkub ka vaktsineerimata eakate läbihelistamine. Haigekassa lepingulised partnerid võtavad telefoni teel ühendust 60-aastaste või vanemate vaktsineerimata inimestega, et selgitada neile vaktsineerimise vajalikkust ja kutsuda vaktsineerima.

Koroonaviirus ohustab kõige enam eakate vanusegruppi, kus vaktsineerimine suudaks ära hoida rasket haiguskulgu ja surmasid. 2022. aasta esimese kolme kuu jooksul suri Eestis 525 COVID-19 haigusega inimest, kellest suur enamus olid üle 60-aastased. Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischeri arvutuste kohaselt oleks täielik vaktsineeritus suutnud selle kolme kuu jooksul päästa 300-400 elu. Eestis on hetkel umbes 20% üle 60-aastastest veel COVID-19 vastu vaktsineerimata.

Eakatele saadetud kirja põhja töötas välja Riigikantselei juures tegutsev innovatsioonitiim. 2021. aasta lõpus ja 2022. aasta alguses viidi läbi kontrollkatse, mis näitas, et kirja saamine mõjub vaktsineerimisotsuse tegemisele positiivselt.

Allikas: Sotsiaalministeerium

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.
Keri üles