09. Dec 2024
Gripi kõrghooajal eel on Eestis tänaseks vaktsineeritud ligi 150 000 inimest. Nende hulgas 95 000 riskirühma kuuluvat inimest. Kõige rohkem vajavad gripi vastu kaitset riskirühmad – kuni 7-aastased väikelapsed, lapseootel naised, üle 60-aastased ning samuti alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk tüsistusteks ja raskeks põdemiseks. Gripi riskirühmadele on vaktsineerimine tasuta.
Möödunud viirushooajal haigestus Eestis gripiviirusesse ligikaudu 35 000 inimest. „Haigus on suureks ohuks just riskirühma kuuluvatele inimestele, eeskätt eakatele ja väikelastele. Väikelapsed võivad põdeda grippi raskelt, sest nende immuunsüsteem ei ole veel õppinud selle viirusega võitlema. Eakatel võib gripi põdemine kutsuda esile ka muude, eriti krooniliste südame-, hingamis- ja veresoonkonna haiguste ägenemist,” paneb Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Julia Geller südamele.
Vaktsineerimisjärgne kaitse kujuneb 2 kuni 3 nädala jooksul pärast kaitsesüsti. “Kui teha vaktsiin hooajal algul, on viiruse intensiivse leviku ajaks immuunsus olemas. Võrreldes möödunud aasta viirushooajaaga, pole käesolev hooaeg järsu haigestumise tõusu trendini veel jõudnud. Seega on just praegu õige aeg vaktsineerida, et kaitsta ennast ja oma lähedasi haiguse raskete tagajärgede eest, veel eriti enne oodatud pidustuste algust,“ lisas Geller.
“On hea meel tõdeda, et Eesti inimene on terviseteadlikum ja ennetab grippi haigestumist ja raskekujulist põdemist vaktsineerides end gripiviiruse vastu. Siinkohal tuleb ära märkida ka vaktsineerijaid – perearstikeskused, apteegid ja raviasutused on teinud efektiivset tööd ja tellinud gripivaktsiine ette,“ tunnustab Tervisekassa vaktsineerimise teenusejuht Hanna Jäe.
“Soovi korral saab gripivaktsiini teha samal ajal koroonavaktsiiniga. Juhul, kui inimene kuulub COVID-19 riskirühma, on talle tagatud tasuta vaktsiin,” lisab Jäe.
Vaktsineerida saab perearstikeskustes, paljudes apteekides ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti. Oma kodulähedal asuva vaktsineerimiskoha leiab veebiaadressilt www.vaktsineeri.ee/lähen-vaktsineerima.
Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane julgustab samuti inimesi end pühadehooaja eel vaktsineerimisega kaitsma. “Nii hoiame endale lisaks ka oma lähedasi, kes kuuluvad riskirühma – vanavanemaid, väikelapsi, lapseootel naisi. Tore on kogu perega ühiselt jõule tähistada, aga keegi meist ei tahaks, et sellest peresisene nakkuselevik alguse saab,” ütles Ly Rootslane. “Apteekides saab vaktsineerida kiiresti ja mugavalt, kasvõi kingiostukäiguga ühendatult. Apteek on sageli kõige lähem koht vaktsineerimiseks." Apteegis vaktsineerimiseks saab broneerida aega aadressil www.vaktsineeriapteegis.ee.
Riskirühma inimeste gripi vastu vaktsineerimise eest tasub Tervisekassa. Inimestele, kes riskirühma ei kuulu, maksab gripivaktsiin kuni 30 eurot, sõltuvalt teenuseosutaja hinnakirjast.
Pane tähele!
Lisaks tavapärastele vaktsineerimise võimalustele, saab gripi ja COVID-19 vastu vaktsineerida:
-
10. detsembril kell 13:00-16:00 Tallinnas Lasnamäe Sotsiaalkeskuses
-
13. detsembril kell 16:00-17:00 Ida-Virumaal Kohtla-Järve Vironia Kaubanduskeskuses
-
08. jaanuaril kell 11:00-16:00 Tallinnas Lindakivi keskuses
Haigestumise korral:
-
Väldi võimalusel lähikontakte teiste inimestega, eriti riskirühma kuuluvate inimestega.
-
Puhka ja tarbi piisavas koguses vedelikku (soovitatavalt tavalist vett).
-
Kasuta sümptomite (palavik, köha, pea- ja lihasvalu jt) leevendamiseks apteegist saadavaid käsimüügiravimeid.
-
Kui sümptomid süvenevad, pöördu oma perearsti poole.
Lisainfot gripiviiruse kohta leiab veebist www.vaktsineeri.ee/gripp