Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Доступность
Детская вакцинация

Организм каждого ребенка защищает иммунная система. В наших силах усилить эту систему с учетом ее особенностей.

Подробнее
Вакцинация взрослых

Взрослые ежедневно соприкасаются с тысячами возбудителей болезни. Иммунная система обеспечивает защиту от них, которая постоянно незаметно работает.

Подробнее
Вакцинация

Наука и технология предоставили в наше распоряжение эффективное средство борьбы с инфекционными болезнями. Средство, которое сохраняет здоровье сегодня и на годы вперед. Вакцинация защищает здоровье и самого человека, и его близких, и многих других. 

Подробнее

Nädala jooksul lisandus 335 gripiviiruse ja 954 COVID-19 juhtu

06. мар 2023

Nädala jooksul lisandus 335 gripiviiruse ja 954 COVID-19 juhtu

 

8. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 2498 inimest, 40% nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 335 gripi haigusjuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 954.

 

Ägedate ülemiste hingamisteede respiratoorsete nakkuste valimipõhise uuringu kaudu (sentinel-seire) registreeritud andmete põhjal saab haigestumuse intensiivsust hinnata keskmiseks, gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks. 69% sentinel seire proovidest osutusid positiivseks gripilaadsete viiruste suhtes:  A-gripi, B-gripi ja SARS-CoV-2 viiruste osakaal moodustab võrdselt 6,3%, inimese metapneumoviiruse (hMPV) osakaal 18,8%, RSV ja rinoviiruste osakaal moodustab võrdselt 12,5% kõikidest uuritud sentinel-proovidest.

Grippi haigestumus püsib stabiilsena. Laboratoorselt kinnitati 184 gripiviirust, neist 60 olid A- ja 124 B-gripiviirused. Hetkel ringlevad Eestis üheaegselt kolm viiruse alatüüpi: A-gripiviirus alatüüp A(H1N1), B-gripiviirus alatüüp Victoria ning A-gripiviirus alatüüp H3N2.

 

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) esialgsetel andmetel vajas 8. nädalal gripi tõttu haiglaravi 16 patsienti. TEHIK-u täpsustatud andmeil hospitaliseeriti 36 inimest. Hospitaliseerimiste vajadus kasvas laste ja tööealiste inimeste seas. Sel hooajal on gripi tõttu surnud 16 inimest vanuses 13-91 eluaastat. Üks inimene oli väidetavalt eelnevalt terve, teised kuulusid riskirühmadesse.

 

COVID-19 haigestumus on langustrendis, positiivsete testide osakaal langes 7,7% peale. Haigestumus püsis stabiilsena väikelaste ja eakate hulgas, vähenes noorukite ja täiskasvanute hulgas. Reoveeseire tulemuste põhjal on SARS-CoV-2 sisaldus reovees sarnane võrreldes eelmiste nädalatega. SARS-CoV-2 sisaldus määrati Viimsi-Muugas, Narvas ja Kuressaares oranžil ohutasemel ning ülejäänud seiratud asulaproovid jäid kollasele ohutasemele.

 

Sekveneerimise andmetel on omikron-tüve osakaal 100%. Omikroni BA.5 alamvariandid koos oma järglastega moodustavad 37,7% kõikidest sekveneeritud proovidest. BA.2.75 liinist evolutsioneerunud variandid ja BA.2 järglaste XBB rekombinandid moodustavad vastavalt 22,6% ja 39,6%.

 

Nii grippi kui ka COVID-19 haigestumuse vähenemine on suure tõenäosusega seotud püha ja alanud koolivaheaegaga. Kuna on palju kergeid ja asümptomaatilisi COVID-19 vorme, siis levib viirus edasi suure tõenäosusega varjatult. 

 

Tervisekassa erakorralise otsuse alusel saavad alates 6. veebruarist kõik inimesed end gripi vastu tasuta vaktsineerida, kuniks vaktsiini jätkub. Vaktsineerimist peaksid kindlasti kaaluma riskirühma inimesed ja nendega kokkupuutuvad inimesed. 

 

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab kolmanda tõhustusdoosiga vaktsineerimist kõigile üle 80-aastastele ja selleks on soovituslik kasutada omikroni alamtüvede BA.4-5 vastu kohandatud vaktsiini. Sama vaktsiiniga revaktsineerimise soovituse said ka üle 18-aastased COVID-19 riskirühma kuuluvad inimesed, kui seda peab arst vajalikuks.