Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi

Nädala jooksul lisandus 353 gripiviiruse ja 1308 COVID-19 juhtu

09. Märts 2023

Nädala jooksul lisandus 353 gripiviiruse ja 1308 COVID-19 juhtu

9. nädalal haigestus ägedatesse ülemiste hingamisteede nakkustesse 3336 inimest, kellest 36,1% olid lapsed. Kokku registreeriti 353 gripi haigusjuhtu ning COVID-19 juhtumeid lisandus 1308.

 

Ägedate ülemiste hingamisteede ehk respiratoorsete nakkuste valimipõhise uuringu (sentinel-seire) põhjal saab haigestumuse intensiivsust hinnata keskmiseks ning gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks. 56,3% proovidest osutus positiivseks gripilaadsete viiruste suhtes. A-gripiviiruse osakaal moodustab 18,8%, B-gripiviiruse ja rinoviiruse osakaal moodustab võrdselt 12,5%. Inimese metapneumoviiruse (hMPV) ja RSV viiruste osakaal moodustab võrdselt 6,3% kõikidest positiivsetest sentinel-proovidest. Hetkel on Eestis ringluses kolm gripiviiruse alatüüpi: A–gripiviiruse alatüübid A(H3N2) ja A(H1N1)pdm2009 ning B–gripiviiruse alatüüp Victoria.

 

Terviseameti andmetel püsib grippi haigestumus stabiilsena ning 41% haigestunutest olid lapsed vanuses kuni 15 eluaastat. Haigestunute arv kasvas vanusrühmades 0-4 a, kerkides 22% võrra. Laboratoorse kinnituse sai 136 gripiviiruse juhtumit, millest 45 olid A- ja 91 B-gripiviirused. Täpsemalt määratleti 8 A-gripiviirust ja 17 B-gripiviirust, millest kuus olid A-gripiviiruse alatüübid A(H1N1)pdm ja kaks A (H3). Hetkel ringlevad Eestis üheaegselt kolm viiruse alatüüpi: A-gripiviiruse alatüüp A(H1N1), B-gripiviiruse alatüüp Victoria ning A-gripiviiruse alatüüp H3N2. Domineerib B-gripiviirus, alatüüp Victoria.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) esialgsetel andmetel viibis 9. nädalal gripi tõttu haiglaravil 24 patsienti (eelmisel nädalal 16). TEHIKu täpsustatud andmeil hospitaliseeriti 32 inimest. Haiglaravile jõudis senisest enam patsiente vanemaealiste ja tööealiste inimeste seast.

Sel hooajal on gripi tõttu surnud 16 inimest vanuses 13-91 eluaastat. Üks inimene oli väidetavalt eelnevalt terve, teised lahkunud kuulusid riskirühmadesse kas vanuse või raskete krooniliste haiguste tõttu. 

 

Eelmise nädalaga võrreldes suurenes registreeritud COVID-19 haigusjuhtude üldarv 37,1% võrra. Positiivsete testide osakaal moodustab 10,3% (eelmisel nädalal 7,7%). Haigestunute arv kasvas vanusrühmades 20-24 a – 100%, 55-59 a – 82%, 50-54 a –76% ning vanusrühmades 65-69 ja 75-79a mõlemas võrdselt – 38% võrra. 7-päeva keskmine uute sümptomaatilise COVID-19 hospitaliseeritute arv on vähenenud 6,0 pealt 4,7 peale. 9. nädalal hospitaliseeriti 120 inimest, neist sümptomaatilise COVID-19 tõttu 32 patsienti (eelmisel nädalal 39). Eelmise nädalaga võrreldes vähenes haiglaravi vajanud inimeste arv 18% võrra.  Kuivõrd esineb rohkelt suhteliselt kergeid ja asümptomaatilisi COVID-19 vorme, siis levib viirus edasi suure tõenäosusega varjatult. 

 

Sekveneerimise andmetel on omikron-tüve osakaal 100%. Omikroni BA.5 alamvariandid koos oma järglastega moodustavad 31,5% kõikidest sekveneeritud proovidest. BA.2.75 liinist evolutsioneerunud variandid ja BA.2 järglaste XBB rekombinandid moodustavad 68,4%. XBB variantide osakaal kasvab, moodustades 54,4% kõikidest sekveneeritud proovidest. XBB.1.5 variandi osakaal moodustab neist 12,8%.

 

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) hinnangul ei kuulu koroonaviiruse alamtüved BA.2, BA.4 ja BA.5 alates 3. märtsist 2023 enam murettekitavate variantide (VOC – variants of concern) hulka. Hetkel ringlevad üksnes huvipakkuvad (VOI – variants of interest) ja monitooritavad (VUM - variants under monitoring) variandid. See näitab stabiilset epidemioloogilist olukorda. 

 

Arvestades lõppenud koolivaheaega, võib oodata järgmisel nädalal nii gripi kui SARS-CoV-2 viirustega seoses haigestumise ja hospitaliseerimise aeglast kasvu. 

 

Tervisekassa otsuse alusel saavad alates 6. veebruarist kõik inimesed end gripi vastu tasuta vaktsineerida, kuniks vaktsiini jätkub. Vaktsineerimist peaksid kindlasti kaaluma riskirühma inimesed ja nendega kokkupuutuvad inimesed.

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab kolmanda tõhustusdoosiga vaktsineerimist kõigile üle 80-aastastele ja selleks on soovituslik kasutada omikroni alamtüvede BA.4-5 vastu kohandatud vaktsiini. Sama vaktsiiniga revaktsineerimise soovituse said ka üle 18-aastased COVID-19 riskirühma kuuluvad inimesed, kui seda peab arst vajalikuks.

 

Värskeima COVID-19 epiidülevaate leiate Terviseameti veebist.