Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi

Nädala jooksul lisandus 394 gripiviiruse ja 1152 COVID-19 juhtu

09. Veebr 2023

Nädala jooksul lisandus 394 gripiviiruse ja 1152 COVID-19 juhtu

5. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3689 inimest, 39,2% nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 394 gripi haigusjuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 1152.

 

Haigestumus ülemiste hingamisteede respiratoorsetesse nakkustesse, sealhulgas grippi ning COVID-19sse, püsib stabiilsel tasemel, ca 45% haigestunutest on kuni 15aastased lapsed.

 

Ägedate ülemiste hingamisteede respiratoorsete nakkuste valimipõhise uuringu kaudu (sentinel-seire) registreeritud andmete põhjal osutusid 50% proovidest positiivseks gripilaadsete viiruste suhtes. A-gripi viiruse osakaal moodustab 12,5%. B-gripi, SARS-CoV-2, inimese metapneumoviiruse (hMPV) ja rinoviiruste osakaal moodustab võrdselt 8,3%, RSV osakaal  4,2% kõikidest uuritud sentinel-proovidest.

 

Sellest nädalast on suurenenud laboratoorselt kinnitatud B-gripiviiruste arv, mis on tunduvalt väiksema levikupotentsiaaliga ja ei kutsu esile epideemiat. Sellele vaatamata levib viirus endiselt suletud kollektiivides, nt lasteasutustes. Gripihooaeg võib pikeneda, mistõttu võime näha ka asutusesiseseid koldeid. Nii gripi kui ka COVID-19 haigestumuse intensiivsust saab hinnata keskmiseks, gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks. 

 

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) esialgsetel andmetel vajas 5. nädalal gripi tõttu haiglaravi 35 patsienti. TEHIK-u täpsustatud andmeil hospitaliseeriti viimase kahe nädala jooksul 76 inimest. Hooaja algusest on kokku gripi tõttu hospitaliseeritud 908 inimest, neist 71% on olnud üle 50aastased.

 

Raskekujuliste gripijuhtude (intensiivravi vajadus ja surmajuhud) ülevaade põhineb Tartu Ülikooli Kliinikumi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Ida-Viru Keskhaigla, Narva, Pärnu, Viljandi, Rakvere, Lõuna Eesti ja Valga haigla poolt edastatud andmetel.

 

Nende haiglate andmetel vajas gripi tõttu intensiivravi 31 inimest vanuses 13-91 eluaastat. Üks inimene oli eelnevalt terve, kõik teised kuulusid riskirühmadesse kas vanuse või kaasuvate krooniliste haiguste tõttu. Sel hooajal on gripi tõttu surnud 16 inimest vanuses 13-91 eluaastat. Kõik kuulusid riskirühma.

 

Nädala jooksul kinnitati 1152 COVID-19 haigusjuhtu. COVID-19 haigestumus püsib stabiilsena. Reoveeseire tulemuste põhjal on SARS-CoV-2 viiruse sisaldus reovees langustrendis. Kolmapäevahommikuse seisuga oli haiglas 150 COVID-19 patsienti, kellest 47 vajasid haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu. Nädala jooksul suri seitse inimest vanuses 42-90, kõigil olid rasked kaasuvad haigused. 

 

Sekveneerimise andmetel on omikron-tüve osakaal 100%. Omikroni alamvariant BA.5 koos oma järglastega moodustab siiani üle 71%, ülejäänud olid BA.2 ja selle järglased.

 

Gripihooaeg kestab üldjuhul oktoobrist maini. Nüüdseks on ringlusse jõudnud B-gripiviirus, mille tõttu võib gripihooaeg pikeneda. B-gripiviirusega seotud haiguse raskusaste ei erine A-gripiviirusega seotud raskusastest.

 

Tervisekassa erakorralise otsuse alusel saavad alates 6. veebruarist kõik inimesed end gripi vastu tasuta vaktsineerida, kuniks vaktsiini jätkub. Vaktsineerimist peaksid kindlasti kaaluma riskirühma inimesed ja nendega kokkupuutuvad inimesed.

 

Viirushaiguste meelespea:

  • Vaktsineeri ennast, kui pole veel seda jõudnud teha.
  • Haigena püsi kodus!
  • Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled terve
  • Haigestumise korral võta ühendust perearstiga või nõuandeliiniga 1220.
  • Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.
  • Järgi üldiseid hügieenireegleid!