Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon 2. vaktsiinidoosi edasi lükkamist ei toeta

15. Jaan 2021

covid19 vaktsiin

Sotsiaalministeeriumi juures kogunes 13. jaanuaril riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon, kes arutas COVID-19 vaktsineerimisega seotud küsimusi. Muuhulgas oli kõne all COVID-19 vaktsineerimise plaani uuendamine, riskirühmade täpsem prioriseerimine ning võimalik Pfizer/BioNTech vaktsiini kahe süsti vahelise intervalli pikendamine. Komisjon praegu vaktsiini 2. doosi edasi lükkamist ei toeta.

 

„Komisjoni liikmed jõudsid ühiselt järeldusele, et peame toetuma läbiviidud uuringutele ning teemat võib uuesti kaaluda, kui tuleb täiendavaid andmeid sellest, et vaktsiini efektiivsus ei vähene, juhul kui teine doos manustada hiljem,“ ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse. „Seega tuleb lähtuda tootja antud juhistest ning vaktsineeritavad tuleks teistkordselt vaktsineerida 21 päeva pärast esimese doosi saamist või selle päeva lähedal esimesel võimalusel.“

 

Lisaks oli komisjonis arutelul COVID-19 vaktsineerimise plaani uuendamine ning perearstide juures vaktsineeritavate riskirühmade täpsem prioriseerimine. „COVID-19 riskirühmad pandi koostöös immunoprofülaktika ekspertkomisjoniga algselt paika möödunud suvel. Eile vaatas komisjon üle, millises järjekorras hakkavad perearstid erinevaid riskigruppe vaktsineerima kutsuma,“ ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, perearst dr Marje Oona. „Loodame alustada riskirühmade vaktsineerimisega veebruari alguses, kui Eestisse saabuvad vaktsiinikogused seda võimaldavad. Riskirühmade vaktsineerimine toimub mitme kuu jooksul. Riskirühmi hakatakse kutsuma järk-järgult, inimestele saadetakse teavitused ja nendega võetakse ka otse ühendust, mistõttu ei ole vaja muretseda – kõik riskigrupi inimesed saavad võimaluse vaktsineerida.“

 

„Kuna esialgu on vaktsiinide tarnekogused piiratud, siis on prioriteetide seadmine vajalik, et võimaldada esmajärjekorras kaitset kõige kõrgemas haigusriskis olevatele inimestele ning hoida seeläbi ära haiglate ülekoormust,“ ütles terviseala asekantsler Maris Jesse. „Kõigile soovijatele võiks avaneda võimalus vaktsineerimiseks teise kvartali jooksul.“

 

Ekspertkomisjon kinnitas riskirühmade vaktsineerimisele kutsumise põhimõtted ja järjestuse lähtudes inimeste vanusest ja/või terviseseisundist ning võimaliku COVID-19 haigestumise raskusest. Esmajärjekorras hakatakse kutsuma vaktsineerimisele patsiente vanuses ≥80 aastat.

 

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

 

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad immunoloogide, allergoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

 

Allikas: Sotsiaalministeerium