Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi
Unustatud nakkushaiguste rändnäitus

Ajalooline ja hariv näitus “Jälle need nakkushaigused! Sajandi jagu haiguspuhanguid ja ravi” annab põhjaliku ülevaate 20. sajandi tõsisematest nakkushaigustest, nende levikust ning tervishoiusüsteemi arengust. Näitus annab võimaluse tutvuda ajalooliste plakatite, fotode ja meditsiinivahenditega, mis aitavad mõista, kuidas ühiskond on läbi aegade nakkushaigustega võidelnud.

Loe edasi

Ajakava

Ajakava

LiivakellEesti immuniseerimiskava on koostatud erinevate ekspertide koostöös, arvestades:

  • millised on levinud vaktsiin-välditavad nakkushaigused;
  • millised vanuses lapsed on suurimas nakatumisohus;
  • millal on lapse organismi seisukohalt kõige mõistlikum vaktsineerida;
  • mida on tõestatud vaktsiinide ohutuse ja tõhususe kohta teadusuuringutega.

Vastsündinuid vaktsineeritakse sünnitusosakondades, väikelapsi perearstide ja kooliealisi lapsi koolitervishoiuteenuse osutaja juures. Nõusoleku lapse vaktsineerimiseks annab vanem või hooldaja.

 

Soovitatav on teha vaktsineerimisotsus toetudes tõenduspõhisele teadusele.
 

Immuniseerimiskava

VANUS

VAKTSIIN

MÄRKUSED

12 tundi B-viirushepatiit Üksnes HBsAg-positiivsetel või raseduse ajal B-viirushepatiidi osas analüüsimata emadel sündinud riskirühma kuuluvad vastsündinud.
1–5 päeva Tuberkuloos  
2 kuud Rotaviirus  1   
3 kuud Difteeria, teetanus, läkaköha, poliomüeliit ja Haemophilus influenzae tüüp b ja B-viirushepatiit (kuuevalentne vaktsiin) ning rotaviirus 2  Üksnes rotaviirusnakkuse viievalentse vaktsiini korral.
4,5 kuud Difteeria 2, teetanus 2, läkaköha 2, poliomüeliit 2 ja Haemophilus influenzae tüüp b 2 ja B-viirushepatiit 2 (kuuevalentne vaktsiin) ning rotaviirus 3   
6 kuud Difteeria 3, teetanus 3, läkaköha 3, poliomüeliit 3 ja Haemophilus influenzae tüüp b 3 ja B-viirushepatiit 3 (kuuevalentne vaktsiin)  
1 aasta Leetrid, mumps ja punetised  
1,5-2 aastat Difteeria 4, teetanus 4, läkaköha 4, poliomüeliit 4 ja Haemophilus influenzae tüüp b 4 ja B-viirushepatiit 4 (kuuevalentne vaktsiin)  
6–7 aastat Difteeria 5, teetanus 5, läkaköha 5, poliomüeliit 5  
12-14 aastat Inimese papilloomviirus (HPV) Peamine sihtrühm 12-14-aastased poisid ja tüdrukud. Täiendavalt võimaldatakse tasuta vaktsineerimist ka 15-18-aastastele (k.a) noortele.
13 aastat Leetrid 2, mumps 2 ja punetised 2  
15–16 aastat Difteeria 6, teetanus 6, läkaköha 6  
Täiskasvanud
(iga 10 aasta järel)
Difteeria ja teetanus  

 

Samuti on tagatud gripivastane vaktsineerimine 6-kuu kuni 7-aasta (k.a) vanustele lastele ja üle 7-aastastele alaealistele, kellel on suurenenud risk grippi raskelt haigestuda. Rohkem infot gripi ja vaktsineerimise kohta leiad siit.

 

Erinevate nakkushaiguste vastu samaaegne vaktsineerimine toob sarnase tulemuse kui vaktsiinide ühekaupa tegemine. Küll aga vähendavad mitmikvaktsiinid tehtavate süstide arvu ning organismi sattuvate abiainete hulka.

 

Mitme tõve vastu samaaegne vaktsineerimine ei mõjuta kõrvalnähtude esinemise tõenäosust.

 

Kaasaegsetele teadusuuringutele toetudes võib väita, et vaktsiinid kaitsevad kindlate nakkushaiguste eest ega mõjuta nakatumist teistesse haigustesse.

 

Vaktsiinide ohutuse kohta saad täpsemat lugeda siin.