- vaktsineeri.ee
- Uudised ja blogi
Uudised ja blogi
Värskeimad uudised
· Esile tõstetud
Lastele ja noortele soovitatakse COVID-19 vastu vaktsineerimist vaid riskirühma kuulumisel ja tõhustusdooside vaheline intervall ühtlustati kõigi sihtrühmade jaoks kuuele kuule. Kolmas tõhustusdoos on soovituslik kõigile 80+ vanustele, samuti kõikidele 18-79 aastastele riskirühma kuuluvatele inimestele.
· Uudised
Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab kolmanda tõhustusdoosiga vaktsineerimist kõigile üle 80-aastastele ja selleks on soovituslik kasutada omikroni alamtüvede BA.4-5 vastu kohandatud vaktsiini.
Uuemad blogipostitused
· Blogi
Aafrikas kujunenud omikroni tüve levik Eestis alates 2022. aastast jaanuarist paraku muutis olukorda. Piltlikult öeldes oli viiruse ogavalgu väliskuju muutunud nii palju, et vaktsineerimise või varasemate tüvedega nakatumise korral tekkinud antikehad ei ’tundnud’ seda enam ära. Seetõttu haigestusid kergekujuliselt ka vaktsineeritud inimesed.
· Blogi
Inimeste kohatist umbusku COVID-19 vastaste vaktsiinide suhtes toidab muuhulgas asjaolu, et need töötati välja meditsiini ajaloos erakordse kiirusega. On ju vaktsiinide tootmine ja kasutuselevõtt ajalooliselt olnud pikaajaline protsess. Kuidas selline kiirus võimalikuks osutus?
Varasemad uudised ja postitused
· Uudised
Eile võttis Euroopa Liidukriisikoordinatsiooni töörühm vastu ennetavad sammud, arvestades Hiina COVID-19 alaste reisipiirangute leevendamist 8. jaanuarist 2023. a. Seda tehti, sest Hiina epidemioloogilise- ja tervishoiusüsteemi olukorra kohta pole piisavalt ja usaldusväärset infot.
· Esile tõstetud
Tartu Ülikooli peremeditsiini professor ja teadusnõukoja liige Ruth Kalda räägib aastalõpu intervjuus, mida tuleb meeles pidada, et pääseda COVID-19 rasketest tagajärgedest
· Uudised
Tervisekassa alustab tänasest kampaaniat, millega kutsub COVID-19 viiruse vastu vaktsineerima, sest haigestunuid on endiselt palju ja raskest haiguse kulust on ohustatud eelkõige vanemaealised inimesed. Tervisekassa algav kampaania kannab sõnumit „Vaktsiiniga on kindlam“, mis tuletab inimestele meelde, et koroonaviiruse vastu vaktsineerimine on endiselt oluline.
· Blogi
Pikk COVID on uus kurnav terviseprobleem, mis võib avalduda mitmesuguste sümptomite kaudu. Selleks, et haigusest rohkem teada saada, uurime perearstidelt, milliseid kaebusi on COVID-19 järgne seisund endaga seni kaasa toonud.
· Uudised
Eestis on kättesaadavad Omikroni alamtüvede BA.1, BA.4 ja BA.5 vastu loodud vaktsiinid, millega on võimalik ennast vaktsineerida inimestel, kellel on tegemata esimene või teine tõhustusdoos.
· Uudised
Euroopa Ravimiameti (EMA) inimravimite komitee (CHMP) andis soovituse muuta Comirnaty (BioNTech/Pfizer) ja Spikevaxi (Moderna) COVID-19 vaktsiinide tingimustega müügiload tavapärasteks müügilubadeks, mistõttu ei ole müügiluba vaja edaspidi igal aastal uuendada.
· Blogi
Perearst ja Rakvere Haigla valvesisearst Maire Suurkivi annab omapoolse hinnangu, kas vaktsineerimine on ohtlik, kui inimene põeb mõnda kroonilist haigust.
· Uudised
Alates tänasest kutsub Tervisekassa SMS-sõnumiga vaktsineerima kõiki üle 60-aastaseid Eesti elanikke, kellel on alustamata COVID-19 vastane vaktsineerimine või kelle viimasest doosist või põdemisest on möödas üle kuue kuu.
· Uudised
Alates 1. septembrist on perearstidel võimalus Tervise infosüsteemis (TIS) teha COVID-19 riskirühma päringuid. Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) loodud lahendus aitab perearste patsientide testimisele suunamisel ning inimestel on võimalus enda riskirühma kuulumist kontrollida Patsiendiportaalist.
· Uudised
Euroopa Ravimiameti (EMA) inimravimite komitee (CHMP) soovitas anda müügiloa kahele COVID-19 vastu laiemat kaitset pakkuvale vaktsiinile.
· Uudised
Riik ja tervishoiuasutused lähtuvad sügis-talviseks viirushooajaks valmistudes strateegiadokumendist „COVID-19 valmisolekukava 2022/2023 viirushooajaks“, mis keskendub eesmärgile hoida ühiskond toimimas ilma piiranguteta.
· Uudised
Eesti hoolekandeasutused valmistuvad sügiseks, tagades oma elanikele paremat kaitset COVID-19 viiruse eest vaktsiini teise tõhustusdoosi abil. Hooldekodude elanike ja töötajate vaktsineerimist teise tõhustusdoosiga soovitab ka immunoprofülaktika ekspertkomisjon, kes rõhutas, et hoolekandeteenuse saajaid peab käsitlema riskirühmana.
· Blogi
COVID-19 haigestumise statistika näitab, et nii nakatumine kui ka hospitaliseerimine on augustis kasvutrendis ja seetõttu on äärmiselt oluline, et riskirühmadesse kuuluvad inimesed ennast esimesel võimalusel vaktsineeriks ning võtaks kasutusele ka teised nakkuse ennetamise abinõud.
· Esile tõstetud
Eesti perearstid kutsuvad alates sellest nädalast inimesi perearstikeskustesse vaktsineerima. Perearsti juures saab vaktsineerida ennast COVID-19 haiguse vastu, alustades vaktsineerimiskuuriga või saades lisakaitset tõhustusdoosi näol.
· Uudised
Euroopa Ravimiamet (EMA) on saanud taotluse SK Chemicals GmbH välja töötatud koroonavaktsiini tingimustega müügiloa saamiseks.
· Uudised
Eile Lääne-Tallinna keskhaiglas end COVID-19 vastu vaktsineerinud tervise- ja tööminister Peep Peterson ning riigihalduse minister Riina Solman kutsuvad kõiki Eesti elanikke üles ennast vaktsineerima, sest nii oleme valmis sügiseks ja uueks koroonaviiruse laineks.
· Uudised
Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitusel peaksid ennast COVID-19 vaktsiini teise tõhustusdoosiga vaktsineerima eeskätt riskirühmad. Riskirühma kuuluvad kõik üle 60-aastased inimesed ning üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt. Teise tõhustusdoosi võiksid inimesed teha kuue kuu möödumisel viimasest doosist või haiguse põdemisest.
· Uudised
Jõuluootusega üheaegselt jõudis kätte iga-aastane viirushaiguste hooaeg. Nii nagu Euroopale prognoositi, näeme sel talvel suuremat gripi ja RS-viiruse lainet, mis ületab tõenäoliselt COVID-19 eelse aja keskmise taseme.
· Blogi
Erinevalt tavalistest viirustest võib grippi põdeda raskelt ja kaua. Sarnaselt COVID-19-ga on grippi haigestumisel suurim risk tüsistuste tekkeks väikelastel, rasedatel, eakatel ja krooniliste haigustega või immuunpuudulikkusega inimestel, kelle jaoks võib haigus vajada intensiivravi või lõppeda isegi surmaga. Uurime perearst Piret Rospult lähemalt miks, millal ja kuidas tuleks end gripi eest kaitsta.
Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?
- Vaktsineerimine on vabatahtlik.
- COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
- Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul.
- Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 6 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
- Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.